fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

"Iustitia" chce pomóc w odwróceniu reform PiS

Adobe Stock
W ostatni weekend sędziowie Stowarzyszenia "Iustitia" zebrali się w Toruniu na corocznym zebraniu delegatów.

Prezes Iustitii - największego stowarzyszenia sędziowskiego w Polsce - Krystian Markiewicz zapewniał, że sędziowie nie złamią się z powodu hejtu, jaki ich dotyka. - Musimy być twardzi i konsekwentni – podkreślał cytowany przez portal oko.press.

Portal relacjonuje, że dużymi brawami sędziowie nagrodzili prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf. Mówiła, że nadal jest prezesem SN i zawdzięcza to obywatelom, którzy bronili SN „jak ostatniej reduty".

- Ale sytuacja wokół sądów jeszcze długo pozostanie nieprzewidywalna. Mamy brak pewności reguł oraz świadomość końca państwa prawa – stwierdziła Gersdorf.

W uchwale programowej podjętej przez delegatów wskazano na priorytety stowarzyszenia na lata 2019-2022. Wśród nich zaangażowanie w działalność Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej w zakresie przygotowania realnej reformy sądownictwa. Ma być ona oparta na takich założeniach, jak m.in. przywrócenie składu Krajowej Rady Sądownictwa do stanu zgodnego z Konstytucją RP poprzez wybór sędziów przez sędziów w wyborach powszechnych, równych, tajnych i bezpośrednich; określenie na nowo zasad nadzoru administracyjnego nad sądami powszechnymi oraz zwiększenie kompetencji samorządu sędziowskiego w zakresie funkcjonowania sądów, w tym wyboru prezesów sądów.

W uchwale znalazł się też zapis o wprowadzeniu stanowiska sędziego sądu powszechnego z jednolitymi stawkami wynagrodzenia,powiązanymi z ogólnym stażem sędziowskim oraz opracowanie na nowo modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, gwarantującego prawo do sądu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA