fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Věra Jourova o ustawie dyscyplinującej sędziów: Nie reforma, a nalot dywanowy

Shutterstock
- To nie jest ustawa wycelowana przeciwko "czarnym owcom", jak to było w innych krajach Unii Europejskiej, to jest nalot dywanowy - tak podpisanie tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów, skomentowała wiceszefowa Komisji Europejskiej, Věra Jourova.

W wywiadzie dla "Der Spiegel" Věra Jourova stwierdziła także, że "system, który buduje polski rząd otwiera ekstremalnie daleko idące możliwości dyscyplinujące i zagraża niezależności sędziów".

Wiceszefowa Komisji Europejskiej dodała, że "tak zwana reforma w Polsce dotarła do bardzo niebezpiecznego punktu, ponieważ grozi to tym, że będzie nieodwracalna".

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę wprowadzającą sankcje wobec sędziów krytycznych wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Stało się to kilka dni po wizycie w Warszawie wiceszefowej Komisji Europejskiej Věry Jourovej oraz krótko po pierwszym posiedzeniu „Forum dla praworządności" przy Polskiej Akademii Nauk, w czasie którego powszechna była krytyka uchwalonych przez Sejm przepisów. O decyzji głowy państwa poinformował we wtorek wieczorem jego rzecznik Błażej Spychalski. Przeciw uchwaleniu ustawy niedawno był Senat, jednak wniosek izby wyższej o jej odrzucenie przepadł w Sejmie.

Czytaj także:

Źródło: polsatnews.pl / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA