fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Nieoficjalnie: Komisja Europejska przyspiesza ws. ustawy dyscyplinującej sędziów

Nie można wykluczyć, że procedura o naruszenia unijnego prawa (której finał będzie w TSUE) w związku z ustawą dyscyplinującą sędziów, ruszy już w przyszłym tygodniu - informuje RMF FM.

Jak informuje RMF FM, w najbliższy wtorek w Strasburgu eurodeputowani będą debatować o najnowszych zmianach w polskim sądownictwie, w tym o podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawie dyscyplinującej sędziów. Decyzję podjęli w czwartek szefowie grup politycznych Parlamentu Europejskiego.

Eurodeputowani z frakcji liberalnej, która jest inicjatorem debaty, ale także socjaldemokraci i chadecy do których należy PO i PSL - podczas debaty będą apelować do KE o ukaranie polskich władz za przeforsowanie ustawy dyscyplinującej sędziów. - Będą się domagać, aby KE rozpoczęła jak najszybciej procedurę o naruszenie unijnego prawa i żeby stało się to szybko, tak aby można było - w ciągu kilku miesięcy - złożyć pozew do TSUE z ewentualnym wnioskiem o środki zabezpieczające - podaje RMF FM.

We wtorek wieczorem ogłoszono, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę wprowadzającą sankcje wobec sędziów krytycznych wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. W ustach opozycji i środowiska sędziowskiego mówi się o noweli jako ustawie – represyjnej lub wręcz kagańcowej.

Projekt skrytykowała Komisja Wenecka.

Źródło: rmf24.pl / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA