fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Juszczyszyn wezwał szefową kancelarii Sejmu na posiedzenie sądu ws. list poparcia do KRS

Sędzia Paweł Juszczyszyn
IUSTITIA, Twitter
Na 24 stycznia sędzia Paweł Juszczyszyn wyznaczył posiedzenie w sprawie, w której zażądał ujawnienia list poparcia do nowej KRS - poinformowało radio RMF FM. Sędzia wezwał też szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską do osobistego stawiennictwa.

Szefowa  Kancelarii Sejmu ma odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie wykonała polecenia sądu i nie przedstawiła sądowi list z nazwiskami sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

26 listopada 2019 r. sędzia Juszczyszyn, orzekając jako sąd odwoławczy, zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia do nowej KRS. Kancelaria odmówiła, argumentując, że udostępnienie wykazów sądowi mogłoby narazić ją na odpowiedzialność administracyjną oraz cywilnoprawną z tytułu naruszenia ochrony danych osobowych obywateli.

W wyniku swojej decyzji sędzia został ze skutkiem natychmiastowym odwołany z delegacji do SO w Olsztynie, wszczęto wobec niego dyscyplinarkę, a prezes SR w Olsztynie zawiesił go na miesiąc w orzekaniu (mógł to zrobić jedynie na 30 dni).

"Sędzia nie może samowolnie stawiać się ponad władzę ustawodawczą, wykonawczą i ponad Prezydenta RP. Tego typu działania nie są związane z niezawisłością sędziowską" - podało Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie o odwołaniu sędziego z delegacji.

Paweł Juszczyszyn wydał krótkie oświadczenie w związku z tymi decyzjami. Zaapelował do sędziów, by zawsze pamiętali o rocie ślubowania sędziowskiego, orzekali niezawiśle i odważnie. – Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę - powiedział w oświadczeniu.

23 grudnia Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła zawieszenie w pracy sędziego z Olsztyna. Dzisiaj wrócił on do pracy w Sądzie Okręgowym.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA