Reklama

Licencja na oprogramowanie ma swoje granice - wyrok TSUE

Licencjodawca może wybrać rodzaj odpowiedzialności, który najlepiej zabezpieczy jego interesy.

Publikacja: 21.01.2020 02:00

Licencja na oprogramowanie ma swoje granice - wyrok TSUE

Foto: 123RF

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 18 grudnia 2019 r. orzeczenie w trybie prejudycjalnym w sprawie o sygn. C-666/18, odpowiadając na pytanie, czy naruszenie warunków umowy licencji do oprogramowania stanowi delikt w rozumieniu dyrektywy 2009/24/WE w sprawie ochrony programów komputerowych, czy też prowadzi jedynie do odpowiedzialności kontraktowej licencjobiorcy za naruszenie warunków umowy licencji.

Odpowiedź unijnego Trybunału może mieć doniosłe skutki dla stron umowy licencji do oprogramowania, gdyż każdy z tych reżimów odpowiedzialności charakteryzuje się odmiennymi zasadami, w szczególności co do winy sprawcy szkody.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Reklama
Opinie Prawne
Michał Urbańczyk: Moja śmierć jest lepsza niż twoja. Zabójstwo Charliego Kirka a wolność słowa
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Potrzebujemy apolitycznego Trybunału Stanu
Opinie Prawne
Jacek Dubois: Pomóżmy ministrowi Żurkowi
Opinie Prawne
Krzysztof Augustyn: Adwokatura nie może być muzeum paragrafów
Opinie Prawne
Paulina Kieszkowska: Ministrze, nie idźmy tą drogą!
Reklama
Reklama