fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Jacek Sasin: Podważanie wyboru Dudy godzi w demokrację

Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Próba opowiadania, że zwycięstwo Andrzeja Dud w wyborach prezydenckich jest zwycięstwem nieważnym, że można je podważyć, jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale godzi w zasadę demokracji - uważa wicepremier Jacek Sasin.

W poniedziałek Sąd Najwyższy ogłosił, że wybór Andrzeja Dudy na prezydenta jest ważny. Może zatem być zaprzysiężony i objąć urząd prezydenta na następną pięcioletnią kadencję, co ma nastąpić 6 sierpnia podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego – połączonych Izb Sejmu i Senatu.

Swoje wątpliwości w sprawie przebiegu głosowania ma część opozycji. Z tego powodu niektórzy politycy zapowiadają, że nie pojawią się na uroczystości zaprzysiężenia.

- Ubolewam nad tego typu postawą. Są pewne zasady, które w państwie demokratycznym powinny być przestrzegane przez polityków. Podstawową zasadą jest uszanowanie wyboru narodu - mówił w rozmowie z radiową Jedynką wicepremier Jacek Sasin.

- Próba opowiadania, że zwycięstwo Andrzeja Dud w wyborach prezydenckich jest zwycięstwem nieważnym, że można je podważyć, jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale godzi w zasadę demokracji. Apeluję, by z tej drogi zawrócić - dodał.

Minister był pytany również o planowaną konstrukcję rządu. - Jesteśmy po maratonie wyborczym, potrzeba nowego otwarcia, bo wiele wyzwań jest przed nami, przed Polską. Potrzebne jest stworzenie narzędzi do dobrego rządzenia, podejmowania skutecznych decyzji - odpowiedział.

- Kwestia modelu rządu jest obecnie przedmiotem rozmów koalicyjnych, to na pewno nie będą łatwe rozmowy. Dyskusja jest ożywiona, nic nie jest przesądzone - dodał.

Sasin poinformował również, że we wtorek odbędzie się pierwsze spotkanie zespołu roboczego w Katowicach w sprawie reformy górnictwa.

Źródło: Jedynka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA