fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Zdrowie pracowników. Rośnie ryzyko, ale i świadomość chorób

Pixabay
Przeciętny polski pracownik boryka się z co najmniej jednym problemem prowadzącym do kłopotów zdrowotnych.

Nadwaga, nadciśnienie i nadmiernie wysoki poziom cholesterolu to najbardziej powszechne czynniki ryzyka zdrowotnego w polskich firmach – wynika z raportu Medicovera, który jest wynikiem analizy stanu zdrowia prawie 350 tys. pracowników objętych jego opieką medyczną. Z nadwagą albo otyłością problem mają najczęściej mężczyźni – aż 65 proc., a co piąty cierpi na otyłość. Wśród kobiet większość, bo 61 proc., utrzymuje prawidłową masę ciała (BMI), co trzecia waży za dużo, a co szósta jest już otyła.

Co trzeci pracownik ma nieprawidłowe ciśnienie tętnicze - najbardziej narażeni są mężczyźni i osoby po 50. roku życia.

Jeszcze bardziej powszechnym problemem jest podwyższony poziom cholesterolu, który stwierdzono u prawie co drugiego z pracowników – cierpi na to ponad połowa mężczyzn.

Spora grupa, bo 14,5 proc. pracowników, pali papierosy, co też jest czynnikiem ryzyka. Skumulowanie tych czynników z czasem osłabia nasze zdrowie, co oznacza m.in. straty dla pracodawcy.

Jak przypomina Artur Białkowski, dyrektor zarządzający ds. usług biznesowych Medicover Polska, każdy pracodawca ponosi koszty związane z nieobecnością pracowników lub ich mniejszą wydajnością, w tym tzw. prezenteizmu, jeśli pracują oni podczas choroby.

Pozytywnym trendem, który pokazało badanie, jest rosnąca świadomość znaczenia profilaktyki zdrowotnej. Ponad połowa pracowników skorzystała w ciągu ostatniego roku z wizyty profilaktycznej w Medicoverze, nie licząc porady z medycyny pracy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA