fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Putin proponuje potępienie „tajnego spisku Polski i Niemiec w 1938”

AFP
Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał zajęcie przez Polskę Zaolzia w 1938 roku „tajnym spiskiem z Niemcami przed wybuchem II wojny światowej” i zaproponował potępienie tego aktu.

W wywiadzie dla kanału telewizji publicznej Rossija 1 Putin stwierdził, że w latach poprzedzających II wojnę światową ZSRR „podejmował kolosalne starania, by utworzyć koalicję antyhitlerowską, ale nikt go nie wsparł”.

- Co więcej, w1938 roku wiodące kraje zachodnie - zarówno Wielka Brytania, jak i Francja - spotkały się w Monachium z Hitlerem, z Mussolini i podpisały dokument, który zawsze nazywaliśmy Układem Monachijskim.  Czechosłowacji przyniósł on rozerwanie na strzępy - mówił Putin, oskarżając, że „Polska brała w tym udział, a ponadto zawiązała bezpośredni spisek z Hitlerem, osobiście z nim, zgadzając się, że Polska zabierze część Czechosłowacji, region Cieszyna i inny sąsiedni region”.

Prezydent Rosji stwierdził, że „Hitler i polski reżim bezpośrednio uzgodnili plan”, co on uważa za „bezpośredni spisek”.

- „To spisek, tajna część. Napisana, niepisana. Ale wszystko to mamy w dokumentach. A Związek Radziecki faktycznie potępił tajną część paktu Ribbentrop-Mołotow pod koniec lat osiemdziesiątych - dodał Putin.

W grudniu ubiegłego roku, podczas nieformalnego spotkania przywódców byłego ZSRR, Putin zauważył, że w 1939 r. Związek „pozostawał praktycznie odizolowany i był ostatnim z krajów europejskich zmuszonym do podpisania paktu o nieagresji z Hitlerem”. Wskazał, że inne państwa wcześniej zawarły podobne umowy z Niemcami, w tym Polska w 1934 roku (chodzi o deklarację polsko-niemiecką o niestosowaniu przemocy z 26 stycznia 1934 r.).

Putin wraca do oskarżeń Polski po półrocznej przerwie. Pod koniec zeszłego roku, w ciągu zaledwie tygodnia prezydent Rosji co najmniej pięć razy wspomniał o roli Polski w przededniu i w czasie II wojny światowej na spotkaniach z przedstawicielami rosyjskich władz. Np. na spotkaniu kierownictwa resortu obrony, 24 grudnia, Putin nazwał ambasadora II RP w III Rzeszy, Józefa Lipskiego „śmieciem i antysemicką świnią”.

Podczas grudniowego corocznego spotkania z dziennikarzami prezydent Rosji stwierdził m.in., że jesienią 1938 roku oddziały Wojska Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Bortnowskiego, zajmując  Zaolzie, wzięły udział w rozbiorze Czechosłowacji. Putin mówił też, że wojska radzieckie wkroczyły do Polski 17 września 1939 roku po tym, gdy polski rząd „stracił kontrolę nad siłami zbrojnymi”.

Dowiedz się więcej: Putin oskarża Polskę o „rozbiór Czechosłowacji”. MSZ reaguje

Źródło: rp.pl/ interfax
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA