fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RZECZoBIZNESIE

Jarosław Sroka: Dywersyfikacja będzie kluczowym wyzwaniem po pandemii

Gościem programu Marcina Piaseckiego w specjalnym wydaniu #RZECZoBIZNESIE był Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments.

Jak zdefiniować firmy najważniejsze dla Polski?

Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments: Wyobraźmy sobie, że firma pewnego dnia znika. Jak wielką wyrwę po sobie zostawia jeśli chodzi o liczbę kooperantów, pracowników, niezrealizowanych inwestycji, usług, badań rozwojowych, niezapłaconych podatków.

Istnieją w Polsce firmy nie strategiczne, po których wyrwa może poważnie zaszkodzić gospodarce?

Takich firm jest wiele. Bez takich firm polska gospodarka byłaby uboższa, bo jest to naturalny, profesjonalnie zarządzany ambasador polskiej nowoczesnej przedsiębiorczości.

Zaangażowanie w życie lokalnej społeczności też jest ważne?

Tak, ważne jest bycie dobrym sąsiadem. Istotnym wyróżnikiem jest zaangażowanie w ochronę środowiska. Jest też odpowiedzialność społeczna. To np. pewnego rodzaju reakcja firmy na to, co było nieprzewidywalne, czyli pandemia koronawirusa. Ważne jak szybkie i elastyczne są polskie firmy w pomaganiu.

Rzeczywistość pandemiczna weryfikuje gospodarkę. Które firmy będą teraz najważniejsze dla Polski?

Firmy, które będą w stanie bardzo szybko zaadaptować się do nowych warunków. Nie kosztem kontrahentów i pracowników. Dzisiaj rekomendacje dużych inwestorów są następujące: tnijcie marketing, wydatki na komunikację, wynagrodzenia, zatrudnienie, wypowiadajcie biura. To tylko jedna strona medalu.

Jednym z poważnych kryteriów będzie adaptacja do nowej normalności opartej w większym stopniu o zdalną pracę i brutalną weryfikację pracowników. To są na nowo pisane relacje z kontrahentami i weryfikacja dotychczasowych odbiorców, choćby tych z Azji. Dywersyfikacja dostaw będzie jednym z kluczowych wyzwań. Kto szybciej się do tego zaadaptuje i odnajdzie swoje miejsce, ten wygra.

Te wszystkie procesy najłagodniej przejdą najbogatsze firmy?

Niekoniecznie. Jeżeli mielibyśmy wiązać definicję najlepszej firmy tylko z pieniędzmi, popełnialibyśmy błąd. W każdym kryzysie pojawiają się firmy, które z racji doskonałości operacyjnej, znakomitego zarządzania i elastyczności mają zdecydowanie większe szanse. Być może one będą zasługiwać w przyszłości, żeby być nazywane najważniejszymi polskimi firmami.

Kulczyk Investments jest partnerem wydarzenia "Najważniejsze Firmy dla Polski".

Źródło: tv.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA