fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Bruksela ma dość. Nie będzie wegańskich hamburgerów

Stock Adobe
Unia Europejska chce zakazać nazw typu kiełbasa wegańska czy wegański hamburger.

Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego (AGRI) chce by nazwy takich produktów jak "wegański burger/sznycel/kiełbasa" lub opisy produktów, takie jak "alternatywa dla mleka" zniknęły z opakowań i opisów dań w Unii Europejskiej - informuje dziennik "The Guardian".

McDonald’s wprowadził wegańskie dania… i rozgniewał wegan

Bezmięsne burgery czy sojowe parówki mogą wprowadzać w błąd konsumentów - uważają członkowie komisji. Przewodniczący komisji AGRI Eric Andrieu zapewnia, że za planowanymi zmianami nie stoi lobby producentów mięsa.

Poprawka zakazująca używania nazw odnoszących się do mięsa i produktów mlecznych w odniesieniu do produktów pochodzenia roślinnego, została przegłosowana 2 kwietnia. Komisja przyjęła wniosek większością 25 do 6 głosów. Według członków komisji, którzy złożyli wniosek, nazwy te są "mylące" dla konsumentów i należy używać adekwatnych okresleń.

Wniosek musi jeszcze zostać zatwierdzony na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego, które odbędzie się po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Teraz z opakowań mogą zniknąć wege burgery, kotlety i parówki sojowe czy pasztet z soczewicy. Nie wiadomo jakimi nazwami zostaną zastąpione. Jedną z propozycji na określenie sojowego kotleta jest "wege dysk" - pisze "The Guardian".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA