fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Kodeks etyki: Prokurator na Facebooku ma być ostrożny

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Krajowa Rada Prokuratorów zaleca śledczym – od asesora do generalnego – umiar w słowach. Nie wszystkim się to podoba. Mówią, że to knebel.

Projekt nowego „Zbioru zasad etyki zawodowej prokuratorów" jest już gotowy. Właśnie trafił do konsultacji do wszystkich prokuratorów. Ma zastąpić przepisy przyjęte we wrześniu 2012 r. Z zasady dotyczy wszystkich prokuratorów: od generalnego aż po asesorów, którym powierzono pełnienie obowiązków, a także prokuratorów w stanie spoczynku, choć akurat w najnowszych propozycjach zabrakło przepisu, który by potwierdzał, że tak właśnie jest. Prokuratorzy dość krytycznie oceniają projekt. Bardziej radykalni mówią wprost, ze jest to knebel na usta.

W trosce o koszty

Jakie mają być nowe zasady? Jako preambułę zbioru przywołano treść ślubowania prokuratora obejmującego służbę, które powinno stanowić jej podstawowy drogowskaz. Zbiór podzielono na trzy rozdziały. W pierwszym, zatytułowanym „Zasady ogólne", sformułowano m.in. obowiązki prokuratora dotyczące sfery zawodowej i pozazawodowej oraz obowiązujące go zakazy. Zapisano w nim m.in., że „prokurator ma obowiązek unikać zachowań i sytuacji, które mogłyby podważyć zaufanie do jego niezależności, bezstronności i rzetelności zawodowej lub wywoływać wrażenie braku poszanowania dla prawa". W drugim ustalono „Zasady pełnienia służby". Jako pierwsze wskazano, że prokurator wykonuje czynności sumiennie i rzetelnie, podejmując je bez zwłoki i bacząc, aby nie narażać uczestników i państwa na zbędne koszty. Rozdział trzeci poświęcono zasadom poza służbą. W § 22 zapisano m.in., że podejmując polemikę ze stanowiskiem innych osób, prokurator powinien zachować umiar i unikać wypowiedzi je deprecjonujących.

Z nowego zbioru zniknąć ma przepis, który stanowi, że zbiór obejmuje wszystkich prokuratorów oraz w takim samym zakresie podwładnych i przełożonych. Planuje się też wprowadzić zapis, że każdy ze śledczych ma obowiązek odnosić się z szacunkiem do organów państwa oraz osób funkcyjnych. To, jak podkreślają prokuratorzy, raczej trudno sobie wyobrazić podczas prowadzenia czynności, np. przesłuchania.

Z dala od mediów

Prokuratorzy mają się też charakteryzować większą powściągliwością, jeśli chodzi o obecność w mediach. Z zasady mają ich unikać. Na większe formy wypowiedzi potrzebować będą, oficjalnie i wprost, zgody przełożonych. Działalność na Twitterze czy Facebooku ma być mocno ograniczona, nie ma mowy o korzystaniu z mediów w godzinach pracy. Zmodyfikowany ma zostać przepis, który dziś nakazuje prokuratorom powstrzymywanie się od wydawania poleceń, zarządzeń oraz wytycznych, których wykonanie naruszałoby jakąkolwiek zasadę etyki zawodowej. Nakaz ma zniknąć i być ograniczony do wyjątkowych sytuacji.

Też człowiek

– Nie dziwi mnie, że taki akt powstał, wszak inne zawody prawnicze takowe posiadają. Z uwagi na pełnioną służbę społeczeństwo wymaga od prokuratora czegoś więcej. Może właśnie dlatego tworzy się taki kodeks, który ma stanowić drogowskaz deontologiczny – mówi „Rz" prokurator Tomasz Salwa. Nie ukrywa, że cieszy go, że w zbiorze znalazły się kwestie związane z odpowiednią postawą prokuratorów wobec pokrzywdzonego oraz w relacji przełożony – podwładny.

Bardziej krytyczny jest prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia. – Ogranicza się możliwość krytyki w środowisku prokuratorskim. Traktuje się prokuratora jako osobę bezwzględnie podporządkowaną. Razi też brak precyzji w niektórych określeniach. Przykład? W paragrafie traktującym o aktywności w mediach społecznościowych zaleca się „szczególną ostrożność". A cóż to znaczy? – zastanawia się prokurator i sam sobie odpowiada: w zasadzie wszystko.

Projekt kodeksu zasad etyki prokuratorów

Paragrafy, które budzą sprzeciw

§ 2 Prokurator ma obowiązek zawsze: (...)

pkt 5 odnosić się z szacunkiem do organów Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich reprezentantów.

§ 17, pkt 2 Biorąc udział w pokojowych zgromadzeniach i innych formach publicznej aktywności, prokuratorowi nie wolno demonstracyjnie ujawniać swoich poglądów politycznych.

pkt 2 Prokurator, korzystając z mediów społecznościowych, powinien zachowywać szczególną ostrożność.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA