fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Wybory w USA: Joe Biden dokonał wyboru nowego sekretarza stanu?

Antony Blinken
AFP
Prezydent-elekt USA Joe Biden ma wskazać Antony'ego Blinkena, długoletniego doradcę ds. polityki zagranicznej, na swojego kandydata na sekretarza stanu - twierdzą liczne źródła, na które powołują się amerykańskie media. Biden ma poinformować o swoim wyborze we wtorek.

Blinken jest bliskim współpracownikiem Bidena od wielu lat, od czasów, gdy prezydent-elekt zasiadał w komisji spraw zagranicznych Senatu. Blinken współpracował z Bidenem również w czasie, gdy prezydent-elekt USA był wiceprezydentem w administracji Baracka Obamy.

Blinken był też zaangażowany w kampanię prezydencką Joe Bidena.

W administracji Baracka Obamy Blinken był podsekretarzem stanu (w latach 2015-2017). Karierę polityczną rozpoczął w Departamencie Stanu w czasach administracji Billa Clintona, a następnie przeniósł się do Białego Domu i do Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie USA.

Blinken był też zastępcą doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Baracka Obamy w latach 2013-2015.

NBC News podaje, że Biden w pierwszej kolejności ma ogłosić nazwiska kandydatów do swojej administracji odpowiedzialnych za dyplomację i bezpieczeństwo narodowe.

Przyszły szef personelu Białego Domu, Ron Kalin, ma rozpocząć wskazywanie swoich kandydatów na czołowe stanowiska w administracji od wtorku.

Projekcja wyników wyborów prezydenckich w USA wskazuje, że Joe Biden zapewnił sobie 306 głosów w Kolegium Elektorskim (większość wynosi 270), które 14 grudnia formalnie wybierze prezydenta USA.

Źródło: ABC News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA