fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

USA: Izba Reprezentantów nakazuje Trumpowi zająć się klimatem

AFP
Izba Reprezentantów przyjęła pierwszą ustawę dotyczącą zmian klimatycznych w ciągu ostatniej dekady - większością 231 głosów przeciw 190 zobowiązuje ona administrację Donalda Trumpa do wypełnienia zobowiązań zawartych w tzw. porozumieniu paryskim.

The Climate Action Now Act zobowiązuje Trumpa do przygotowania planu, który pozwoliłby USA zrealizować cele zawarte w porozumieniu (chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych). Ponadto ustawa blokuje fundusze federalne, które miałyby być przeznaczone do formalnego odstąpienia USA od paktu.

Trump w 2017 roku podjął decyzję o wycofaniu USA z porozumienia klimatycznego uznając jego zapisy za niekorzystne dla gospodarki USA.

Teraz Izba Reprezentantów przyjęła ustawę (z poparciem trzech parlamentarzystów Republikanów), która - jak pisze Reuters - ma być sygnałem dla społeczności międzynarodowej, że wielu Amerykanów popiera postanowienia porozumienia paryskiego.

- Dziś wysyłamy sygnał prezydentowi, Amerykanom i światu, że rozumiemy powagę kryzysu klimatycznego i chcemy brać udział w odpowiedzi na niego - mówił Frank Pallone, przewodniczący komisji ds. energetyki Izby Reprezentantów.

Lider republikańskiej większości w Senacie, Mitch McConnell, zapowiedział już, że Senat nie zajmie się ustawą, którą nazwał "politycznym teatrem" Demokratów.

Temat zmian klimatu wrócił na agendę w Kongresie po przejęciu przez Demokratów większości w tej izbie w 2018 roku.

Wszyscy kandydaci Partii Demokratycznej, ubiegający się o nominację partii w wyborach prezydenckich w 2020 roku zapowiadają, że po ich wygranej USA znów przystąpią do porozumienia paryskiego.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA