fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Senat za zniesieniem stanu wyjątkowego. Trump mówi "weto!"

AFP
Amerykańscy senatorowie zagłosowali za zniesieniem stanu wyjątkowego. Prezydent Donald Trump zapowiedział weto.

Kongres nie dał Trumpowi funduszy na mur na granicy z Meksykiem, więc prezydent sięgnął w połowie lutego po nadzwyczajne środki. Ogłosił stan wyjątkowy. 

- Obecna sytuacja na południowej granicy stanowi kryzys humanitarny, który zagraża interesom bezpieczeństwa naszego kraju i stanowi stan wyjątkowy – mówił Trump.

Senat zagłosował za odwołaniem stanu wyjątkowego. Inicjatywę zgłaszali Demokracji, a poparcie otrzymali również od grup Republikanów.

Po głosowaniu Donald Trump napisał na Twitterze: "WETO!". Prezydent USA oparł swoją prezydencję na próbie ograniczenia imigracji. Zapowiedział również, że to będzie jeden z jego głównych celów kampanii w 2020 roku.

Zgodnie z podpisanym dokumentem, Trump pieniądze na budowę muru zdobyłyby z innych programów federalnych. Początkowo zapowiadał, że za budowę zapłaci Meksyk.

Bill Clinton za swoich rządów 17 razy ogłaszał stan wyjątkowy, George Bush 13 razy, a Barack Obama 12 razy. Analitycy podkreślają jednak, że na ogół czynili tak w celu rozwiązania kryzysów, które wybuchały za granicą, blokując w ten sposób fundusze podmiotów związanych z terroryzmem.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA