fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy

Protesty przeciwko nękaniu prof. Wojciecha Sadurskiego

Prof. Wojciech Sadurski
Fotorzepa, Radek Pasterski
Komitet Helsiński w Polsce oraz Zarząd i Rada Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka to kolejne organizacje, które stanęły w obronie prof. Wojciecha Sadurskiego. Prawo i Sprawiedliwość oraz Telewizja Polska wytoczyły sprawy w sądzie za komentarze opublikowane na Twitterze.

"Komitet Helsiński w Polsce, a także Zarząd i Rada Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, wyrażają zdecydowany protest przeciwko nękaniu prof. Wojciecha Sadurskiego, wybitnego konstytucjonalisty, a także członka Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, procesami sądowymi przez instytucje publiczne związane z obozem sprawującym władzę" - czytamy w oświadczeniu rozesłanym do mediów.

Czytaj też: Prof. Majchrowski złożył wniosek o dyscyplinarkę wobec prof. Sadurskiego z UW

Kilka dni temu naukowcy z całego świata podpisują się pod listem otwartym, który ma na celu poparcie prof. Wojciecha Sadurskiego.

Prof. Wojciech Sadurski został pozwany za skomentowanie m.in. Marsz Niepodległości w listopadzie 2018 r.:

Jesli ktos mial jeszcze jakies watpliwosci, to po ustawce z ostatnich 2 dni powinno byc jasne: zaden przyzwoity czlowiek nie powinien isc w paradzie obroncow bialej rasy, ktorzy na chwile schowali swe falangi i swastyki, w zmowie ze zorganizowana grupa przestepcza PiS.

PiS zażądał w pozwie przeprosin oraz zasądzenia 20 tys. zł na cele charytatywne.

W partii rządzącej nie podobał się także jego komentarz o nieprzyznaniu profesury Andrzejowi Zybertowiczowi:

Jeśli A Duda mógł dać prezesurę J Przyłębskiej a Orła Białego B Wildsteinowi, to profesury Zybertowiczowi nie da? Spokojnie znajdzie eksperta prawnego, najlepiej z KUL lub UKSW, który oceni, że wnioski Centralnej Komisji są tylko „fakultatywno-konsultatywne” i po krzyku.

Sprawę przeciwko Sadurskiemu wniosła również Telewizja Polska, która poczuła się obrażona wpisem profesora opublikowanym po śmierci prezydenta Gdańska  Pawła Adamowicza:

Po tym, jak zaszczuty przez rządowe media polityk został zamordowany, żaden demokrata, żaden polityk opozycyjny, nie powinien przekroczyć progu Gebelsowskich mediów. Niech się kiszą we własnym sosie: nieudaczników, arywistów i tow Marka Króla, jak bojkot TV przez artystów po 1981

Tę sprawę sąd umorzył.

Komitet Helsiński oraz Zarząd i Rada Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podkreślają w dzisiejszym oświadczeniu, że partie polityczne oraz instytucje publiczne powinny odpowiadać na krytykę, a nie wytaczać procesy i żądać w ich ramach wysokich sum pieniężnych, co w założeniu ma wywołać efekt mrożący.

"Szykanowanie autorów krytycznych wypowiedzi to praktyka, która kojarzy się z państwami niedemokratycznymi" - piszą autorzy oświadczenia.

Podpisali je: Halina Bortnowska Dąbrowska, Teresa Bogucka, Henryka Bochniarz, Dominika Bychawska-Siniarska, Janusz Grzelak, Ireneusz C. Kamiński, Piotr Kładoczny, Lenur Kerymov, Jacek Kurczewski, Ewa Łętowska, Wojciech Maziarski, Maciej Nowicki, Ewa Osiatyńska, Danuta Przywara, Andrzej Rzepliński, Mirosław Wyrzykowski.

"Wzywamy PiS do natychmiastowego wycofania się z postępowań przeciw prof. Sadurskiemu i do skłonienia TVP do podjęcia takiego samego kroku" - napisali.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA