fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy

Odszedł prof. Jerzy Ciemniewski

Prof. Jerzy Ciemniewski
Fotorzepa, Darek Golik Darek Golik
11 stycznia 2018 r. zmarł prof. Jerzy Ciemniewski. Wybitny polski prawnik, naukowiec, polityk. Współtwórca polskiej Konstytucji. Człowiek niezwykłej pracowitości i odwagi, znakomity nauczyciel akademicki. Wychowawca kilku pokoleń działaczy na rzecz praw człowieka.

W latach 1980-1989 był członkiem "Solidarności" i aktywnie uczestniczył w jej inicjatywach zmierzających do liberalizacji prawa i demokratyzacji systemu politycznego. Był też współzałożycielem Komitetu Helsińskiego w Polsce. Publikował w prasie drugiego obiegu teksty dotyczące problematyki prawnej.

PRZECZYTAJ: Sędzia TK Jerzy Ciemniewski o tym jak został prawnikiem: pisałem ustawę o cenzurze

Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu jako członek zespołu ds. prawa i wymiaru sprawiedliwości oraz ekspert zespołu ds. politycznych. Delegowany przez "Solidarność" do Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach parlamentarnych 1989 r.

W latach 1989-1991 był podsekretarzem stanu w Urzędzie Rady Ministrów i sekretarzem Rady Ministrów. Poseł na Sejm I, II i III kadencji. W latach 1992-1993 był zastępcą przewodniczącego Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, a od 1993 r. do 1997 r. członkiem Komisji Konstytucyjnej.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 1998-2007.

W 2010 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Był autorem licznych publikacji naukowych z dziedziny prawa konstytucyjnego.

Źródło: RPO, HFPC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA