fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA: Niezależna komisja zajmie się atakiem na Kapitol z 6 stycznia

Zwolennicy Trumpa w Kapitolu
PAP/EPA
Amerykańska Izba Reprezentantów zagłosowała w środę za stworzeniem niezależnej komisji, która ma przeprowadzić postępowanie w sprawie ataku na Kapitol z 6 stycznia.

W dniu, w którym Kongres zatwierdzał wybór Joe Bidena na prezydenta USA, zwolennicy Donalda Trumpa wtargnęli do Kapitolu, w którym trwały obrady. W czasie ataku zginęło pięć osób.

Liderzy Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów i Senacie - Kevin McCarthy oraz Mitch McConnell - przez ostatnie dwa dni starali się zablokować inicjatywę powołania komisji - zauważa Reuters.

Jednak Izba Reprezentantów 252 głosami "za" przy 175 głosach "przeciw" zagłosowała za komisją. Teraz ustawa w tej sprawie trafi do Senatu.

Z 211 kongresmanów Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów 35 poparło powołanie komisji.

Spośród 10 kongresmenów Partii Republikańskiej, którzy w styczniu zagłosowali za impeachmentem Trumpa, wszyscy poparli stworzenie komisji.

Partia Republikańska będzie jednak mogła zablokować ustawę w Senacie, gdzie obie partie dysponują 50 głosami.

10-osobowa komisja miałaby przygotować raport zawierający rekomendacje dotyczące tego co zrobić, aby uniknąć kolejnego incydentu tego rodzaju.

Donald Trump wzywał we wtorek Partię Republikańską do głosowania przeciw powołaniu komisji, którą nazwał "pułapką", za którą stoi "radykalna lewica".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA