fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Pakistan: Będzie głosowanie ws. wyrzucenia ambasadora z Francji

Premier Imran Khan
AFP
Rząd Pakistanu we wtorek przedstawi wniosek ws. przegłosowania w parlamencie kwestii ewentualnego wydalenia z kraju francuskiego ambasadora - czytamy w depeszy Reutersa.

Głosowanie w parlamencie to efekt gwałtownych antyfrancuskich protestów, jakie zorganizowali w Pakistanie islamiści w związku z postawą francuskich władz wobec karykatur proroka Mahometa, które przez wyznawców islamu uważane są za formę bluźnierstwa.

Premier Imran Khan ostrzegł w wieczornym orędziu, że Pakistan może zapłacić wysoką cenę za wydalenie francuskiego ambasadora, ponieważ połowa eksportu tego kraju trafia do UE.

Napięcie między Paryżem a Islamabadem jest wysokie po tym jak prezydent Emmanuel Macron oddał hołd francuskiemu nauczycielowi ściętemu przez młodego mężczyznę pochodzenia czeczeńskiego za to, że na lekcji pokazał uczniom karykatury Mahometa jako przykład korzystania z wolności słowa.

Wydalenia ambasadora Francji domaga się organizacja Tehrik-e-Labaik Pakistan (TLP), zdelegalizowana przez władze w ubiegłym tygodniu po zorganizowaniu przez jej członków blokad autostrad, linii kolejowych i ulic w dużych miastach. Członkowie TLP atakowali też policjantów i palili mienie publiczne.

W starciach zginęło czterech policjantów, kilkunastu zostało pojmanych przez uczestników zamieszek, a ponad 800 zostało rannych.

TLP twierdzi, że w starciach zginęło również trzech islamistów.

Do wybuchu zamieszek doszło po aresztowaniu przywódcy TLP, Saada Hussaina Rizviego, domagającego się od pakistańskiego rządu podjęcia działań wobec Francji.

W poniedziałek rząd Pakistanu rozpoczął negocjacje z TLP, które skończyły się uwolnieniem przez członków tej organizacji 11 policjantów pojmanych przez nich w Lahore.

Na mocy porozumienia, które doprowadziło do uwolnienia policjantów, rząd zobowiązał się przedstawić w parlamencie wniosek o odwołanie francuskiego ambasadora i poddać go głosowaniu.

TLP domaga się też ponownej legalizacji, zwolnienia z aresztu swojego lidera i dymisji szefa MSW.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA