fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: PiS bez szans na samodzielną większość w Sejmie

Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory do Sejmu z poparciem 32,6 proc., ale wynik ten nie pozwoliłby jej na samodzielne rządzenie - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu.

Instytut zbadał też wariant, w którym Zjednoczona Prawica nie wystawia wspólnej listy. W takiej konfiguracji Prawo i Sprawiedliwość uzyskało poparcie 30,1 proc. badanych, a Porozumienie i Solidarna Polska byłyby daleko od progu wyborczego - ugrupowanie Jarosława Gowina uzyskało 1,6 proc. poparcia, a partia Zbigniewa Ziobry - 2,2 proc.

- Ten sondaż pokazuje jedno: w jedności siła, przy podziale tracimy najwięcej - skomentował w rozmowie z „Wydarzeniami” Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS.

Na drugim miejscu w sondaż uplasowała się Koalicja Obywatelska (16,4 proc. w przypadku wspólnej listy Zjednoczonej Prawicy i 17,3 proc. w przypadku osobnego startu), a na trzecim Polska 2050 Szymona Hołowni (odpowiednio 15,7 proc. i 15,5 proc.).

W Sejmie znalazłyby się też Lewica (11,5 proc. w pierwszym wariancie, 10,6 proc. w drugim) i Konfederacja (8,2 proc. i 7,3 proc.). Na granicy progu wyborczego balansuje PSL-Koalicja Polska (4,9 proc. i 4,4 proc.).

Grupa niezdecydowanych wyborców zwiększa się w przypadku osobnego startu dzisiejszych koalicjantów - z 10,7 proc. do 11 proc.

IBRiS przeprowadził sondaż 20 kwietnia na próbie 1100 dorosłych Polaków metodą CATI.

Źródło: rp.pl/ polsatnews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA