fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ziobro: Propozycja Gowina nie jest zgodna z interesem Polski

minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Wyrażona przez wicepremiera Jarosława Gowina propozycja kompromisu w sprawie sporu o mechanizm praworządności nie jest zgodna z polskim interesem - ocenił na antenie radiowej Trójki minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Polska i Węgry nie zgadzają się na rozporządzenie wprowadzające tzw. mechanizm praworządności. Warszawa i Budapeszt zapowiadają możliwość zawetowania wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-27. Negocjacje mają być kontynuowane na szczycie UE 10 i 11 grudnia.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski, był w radiowej Trójce pytany, czy premier Mateusz Morawiecki ma jego pełne poparcie jeśli chodzi o rozmowy na szczycie.

- Premier Mateusz Morawiecki, realizując program polityczny rządu Zjednoczonej Prawicy, w szczególności też stanowisko Prawa i Sprawiedliwości, które wyraził prezes Jarosław Kaczyński (nie ma zgody na rozporządzenie, które łamie traktaty, gwałci postanowienia reguł gry ustalonych przez państwa tworzące Wspólnotę w tamach Traktatu Lizbońskiego) i w konsekwencji w przypadku niewycofania rozwiązań, które są pogwałceniem przepisów traktatowych, które uderzają w poczucie bezpieczeństwa państw UE, rozumiem będzie odwoływał się do weta, gdy zajdzie potrzebawyrażenia sprzeciwu wobec tego rodzaju działań - odparł polityk.

Dopytywany, czy nie ma żadnego sporu z premierem Zbigniew Ziobro powiedział, że "tutaj nie idzie o spór z premierem". - W polityce bywają oczywiście różne relacje, czasami szorstkie przyjaźnie, ale mamy do czynienia z polską racją stanu i niezależnie od tego, czy mogą być różne opinie w różnych sprawach w trakcie prac rządu, mogą być różnice, mamy rząd koalicyjny, pan premier może liczyć na stuprocentowe poparcie Solidarnej Polski realizując założenia zgodne z polskim interesem, realizując program stanowczego sprzeciwu wobec próby złamania traktatów i narzucenia Polsce rozwiązań, które uderzają w nasze żywotne interesy, które zagrażają Polsce jako takiej - oświadczył prezes Solidarnej Polski.

Minister sprawiedliwości został w Polskim Radiu zapytany, czy zgodne z polskim interesem jest negocjowanie odpowiedniej interpretacji przepisów, o czym mówił wicepremier Jarosław Gowin. - Nie, nie jest to zgodne z polskim interesem, ponieważ każdy, kto ma niewielką wiedzę na temat funkcjonowania Unii Europejskiej, mechanizmów, które decydują o późniejszym użyciu instrumentów prawnych, jakie są powoływane, ma świadomość tego, że podobne deklaracje nic nie znaczą w praktyce działania organów Unii Europejskiej - oświadczył Zbigniew Ziobro.

- Musimy twardo domagać się tego, aby rozwiązania proponowane w prawie wtórnym Unii Europejskiej były zgodne z prawem pierwotnym - podkreślił.

W ubiegłym tygodniu wicepremier Jarosław Gowin wyraził opinię, że "w interesie wszystkich Europejczyków jest znalezienie dobrego kompromisu". - Taki kompromis jest możliwy, nawet jeżeli nie w formie otwarcia na nowo dyskusji nad kształtem tego rozporządzenia, to w postaci wiążących deklaracji interpretacyjnych - mówił. Dodał, że deklaracja taka mogłaby zostać stworzona przez służby prawne KE.

- Musiałaby być jednak potwierdzona przez Radę Europejską. Tu z całą pewnością jest punkt ciężkości - jasne stanowisko Rady Europejskiej, że zasada warunkowości nie będzie wykorzystywana do tego, żeby naciskać, wywierać nieuzasadniony nacisk na poszczególne państwa członkowskie w kwestiach innych niż uczciwe wykorzystywanie funduszy unijnych - stwierdził Gowin.

Szef KPRM Michał Dworczyk odnosząc się do słów wicepremiera powiedział, że propozycja Gowina "nie wpisuje się w polską, rządową strategię negocjacyjną i nie odzwierciedla stanowiska polskiego rządu".

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA