fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Powołanie nowego ministra zdrowia oraz szefa dyplomacji

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Po godz. 15:00 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się uroczystość wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę powołań nowym ministrom zdrowia oraz spraw zagranicznych.

O nominacjach ministerialnych informował przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki.

Na stanowisko ministra zdrowia powołany został Adam Niedzielski, dotychczasowy prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, natomiast nowym szefem polskiej dyplomacji jest szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, były wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

W uroczystości wzięli udział m.in. premier, członkowie rządu oraz Kancelarii Prezydenta.

Nowo zaprzysiężeni ministrowie odebrali od głowy państwa akt powołania i złożyli przysięgę, zobowiązując się m.in. do przestrzegania konstytucji.

- Dziękuję za objęcie tych ważnych urzędów w tych trudnych czasach - powiedział nowym członkom rządu prezydent, wspominając o epidemii koronawirusa i sytuacji na Białorusi. Andrzej Duda ocenił, że polityka resortu zdrowia i MSZ była prowadzona dobrze i poprosił nowych ministrów, by nadal tak było. - Zadania, które przed panami stoją, są duże - mówił prezydent.

Dotychczasowy szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz podał się do dymisji 20 sierpnia, wcześniej zapowiadał swoje odejście w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Dwa dni przed szefem MSZ z zasiadania w rządzie zrezygnował minister zdrowia Łukasz Szumowski. W późniejszych rozmowach z dziennikarzami zapewniał, że jego odejście było planowane na luty, ale zostało przełożone z uwagi na wybuch epidemii koronawirusa w naszym kraju.

Przed Szumowskim z resortem pożegnał się wiceminister Janusz Cieszyński.

Politycy Zjednoczonej Prawicy zapowiadają, że jesienią ma dojść do rekonstrukcji rządu. Plan zakłada zmniejszenie liczby resortów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA