fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

34-latka będzie rządzić Finlandią. Najmłodsza premier w historii

Jari Niemelä [Public domain]
Sanna Marin została wskazana przez władze rządzącej Finlandią Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP) jako kandydatka tego ugrupowania na premiera. Marin zastąpi na stanowisku szefa rządu Anttiego Rinne, który 3 grudnia podał się do dymisji. Finlandia sprawuje obecnie prezydencję w UE.

W głosowaniu, jakie odbyło się na forum zarządu SDP, Marin otrzymała 32 głosy, podczas, gdy jej rywal w ubieganiu się o stanowisko szefa rządu, Antti Lindtman, zdobył ich 29.

Rinne podał się do dymisji w związku z utratą zaufania do niego przez tworzącą koalicję rządzącą w Finlandii Partię Centrum. Przedstawiciele tej partii podkreślali, że nie chcą zrywać koalicji, a utrata zaufania dotyczy wyłącznie byłego już premiera Finlandii.

Rząd Rinne był szeroko krytykowany za to, jak radził sobie z dwutygodniowym strajkiem fińskiej poczty państwowej (Posti). Strajk objął również narodowego przewoźnika lotniczego, Finnair, a także firmy z innych gałęzi przemysłu.

34-letnia Marin zostanie najmłodszym w historii Finlandii premierem. Dotychczas miano to nosił Esko Aho, który w 1990 roku został premierem Finlandii w wieku 36 lat.

Marin od dwóch kadencji zdobywa mandat parlamentarzystki w Tampere. Od czerwca była ministrem transportu i komunikacji. Pełniła też funkcję p.o. przewodniczącej SDP ubiegłej zimy, w czasie, gdy Rinne borykał się z problemami ze zdrowiem.

W liście do członków SDP Marin zapowiedziała, że partia będzie nadal skupiać się na budowie "bardziej sprawiedliwego i bardziej egalitarnego społeczeństwa".

Marin jest przeciwniczką wstąpienia Finlandii do NATO. Opowiada się za wycofaniem z użycia w Finlandii pojazdów napędzanych benzyną i gazem.

Kandydatka na szefa rządu musi teraz uzyskać wotum zaufania w parlamencie.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA