fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Malezja nie wyświetli kreskówki o yeti z przyczyn politycznych

DreamWorks
Film animowany "Abominable" nie będzie wyświetlany w malezyjskich kinach, ponieważ producenci filmu nie zgodzili się na wycięcie z niego sceny pokazującej mapę, na której sporne wody Morza Południowochińskiego przedstawiono jako część Chin - informuje AP.

Podobną decyzję podjął wcześniej Wietnam, który zareagował podobnie jak Malezja na pojawienie się w filmie mapy przedstawiającej sporne wody Morza Południowochińskiego jako część terytorium Chin. Obszar o którym mowa jest przedmiotem sporu terytorialnego między Chinami, Wietnamem, Malezją i kilkoma innymi państwami Azji Południowo-Wschodniej.

Malezyjski dystrybutor filmu, United International Pictures, w krótkim oświadczeniu poinformował, że "Universal nie zdecydował się na wycięcie sceny (...) a więc film nie będzie wyświetlany w Malezji". "Abominable" miał wejść na ekrany kin 7 listopada.

Studio DreamWorks Animation, spółka należąca do Universal Studios, stworzyła kreskówkę "Abominable" wraz z chińskim "Pearl Studio". Jak podkreśla AP film nie opowiada o sporach terytorialnych między państwami Azji - jest bowiem historią dziewczynki z Chin, która pomaga mitycznemu yeti powrócić na Mount Everest.

Film zawiera jednak scenę, na której widać wiszącą na ścianie mapę Azji Wschodniej z kreskami wyznaczającymi granice na Morzu Południowochińskim.

AP przypomina, że w 2016 roku międzynarodowy trybunał oddalił roszczenia Chin do tych wód, ale Pekin nie uznał tego orzeczenia.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA