fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie Muzeum Westerplatte

Andrzej Duda
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Na początku lipca ustawa została przyjęta przez Sejm. Za głosowało 262 posłów, a 164 było przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosy.

Ustawa przewiduje, że właścicielem wszystkich nieruchomości na terenie inwestycji zostanie Skarb Państwa. Szacowany koszt inwestycji to około 150 mln złotych.

W ramach ustawy wprowadzono szereg uproszczeń proceduralnych w postępowaniu głównym dotyczącym wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowy Muzeum.

Przeciwko ustawie była prezydent Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz nie zgadza się na wywłaszczenie tego terenu, argumentując, że jest to próba "przejęcia Westerplatte dla celów bardzo jasno określonych, dla celów politycznych".

Blisko 50 proc. ankietowanych w badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" uważa, że samorząd gdański powinien zarządzać Westerplatte. 32,7 proc. wskazuje, że to rząd powinien się tym zajmować. Nie ma zdania w tej sprawie 18 proc. badanych.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA