fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Sondaż: Westerplatte powinno zostać w rękach władz Gdańska

Fotorzepa/Piotr Wittman
To samorząd gdański powinien zarządzać Westerplatte – uważa blisko 50 proc. ankietowanych w badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej".

32,7 proc. wskazuje, że to rząd powinien się tym zajmować. Nie ma zdania w tej sprawie 18 proc. badanych. Polityczny spór o Westerplatte trwa od wielu tygodni. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz i opozycja nie zgadzają się, by tym terenem zarządzała centralna władza. Tego chce PiS, które przygotowało specustawę.

Szułdrzyński: Państwo siłowe

Nic tak dobrze nie nadaje się na symbol rządów PiS jak spór z władzami Gdańska o teren Westerplatte.


Partia rządząca po raz kolejny pokazuje, że konflikty potrafi rozwiązywać wyłącznie siłą. Mediacje, negocjacje, próba kompromisu to pojęcia, które nie istnieją w słowniku rządzących. Polityka przestaje oznaczać ścieranie się sił, a zaczyna – wyłącznie narzucanie własnej woli.


Nauczyciele, sędziowie, lekarze – z nikim się nie rozmawia, wszystkich się przymusza. Rozwiązaniem staje się nacjonalizacja i/lub centralizacja. Jest problem z tanimi mieszkaniami? Niech buduje je państwo! Z hotelami? Zbudujmy państwowy holding hotelarski. Powołajmy centralną instytucję Wody Polskie, by zarządzała deszczówkami w każdej wsi. Znacjonalizowano nawet koła gospodyń wiejskich oraz plac Piłsudskiego, by postawić tam pomnik smoleński. Państwo miało nawet budować samochód elektryczny. Jak się skończyło, wszyscy wiemy.


Sęk w tym, że zamiast świadczyć o sile, dowodzi to wyłącznie słabości państwa, które funkcjonuje tylko dzięki specustawom. PiS nie wierzy w profesjonalną administrację państwową ani w rządy reguł. Wierzy wyłącznie w przejmowanie politycznej kontroli. Rozszerza więc działanie państwa, które staje się przez to jeszcze słabsze. I tak koło się zamyka.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA