fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

NATO wzywa Rosję do zniszczenia rakiet

NATO
NATO wezwało Rosję do zniszczenia posiadanych przez ten kraj rakiet 9M729/SSC-8, które według Sojuszu łamią postanowienia zawieszonego w lutym Traktatu INF (Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu) przed sierpniem i ocalenie traktatu na mocy którego rakiety o zasięgu 500-5500 km, zdolne przenosić głowice atomowe, miały nie być rozmieszczane w Europie.

Ministrowie obrony państw NATO mają w środę rozmawiać na temat kolejnych kroków, jakie Sojusz podejmie jeżeli Rosja zdecyduje się zachować rakiety, które zdaniem USA umożliwiają błyskawiczne ataki atomowe na terenie Europy i łamią postanowienia układu z 1987 roku.

- Wzywamy Rosję do wejścia na odpowiedzialną ścieżkę, ale nie widzimy, żeby Rosja zamierzała to zrobić - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowe. - Musimy na to odpowiedzieć - dodał.

Stoltenberg nie zdradził, jaka będzie odpowiedź NATO, ale dyplomaci i ministrowie obrony państw Sojuszu rozważają przeprowadzanie więcej lotów nad Europą amerykańskich samolotów zdolnych do przenoszenia głowic atomowych.

Jeśli Rosja nie zniszczy do 2 sierpnia rakiet, które zdaniem Sojuszu łamią traktat, USA wycofają się z niego ostatecznie.

Tymczasem Rosja w poniedziałek ostrzegła, że sytuacja taka może grozić kryzysem podobnym do kryzysu kubańskiego w 1962 roku, gdy świat znalazł się na krawędzi wojny atomowej.

Traktat INF zakazuje rakiet o zasięgu 500 i 5500 km. Rosja twierdzi, że rakieta 9M729/SSC-8 nie ma takiego zasięgu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA