fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Norwegia: Rząd będzie dostarczał heroinę narkomanom

123RF
Ok. 400 silnie uzależnionych od narkotyków osób będzie otrzymywało od państwa darmową heroinę w ramach programu pilotażowego określanego jako "terapia z udziałem heroiny" ("heroin-assisted treatment") - informuje "The Aftenposten".

"The Aftenposten" pisze, że minister zdrowia Bent Hoie zwrócił się już z prośbą do Norweskiego Dyrektoriatu Zdrowia, aby ten wskazał listę uzależnionych od narkotyków, którzy najbardziej kwalifikują się do takiej terapii, a także by określił konsekwencje ekonomiczne uruchomienia programu terapii w ramach którego narkomani będą otrzymywać darmową heroinę.

- Chcemy pomóc tym narkomanom, do których trudno dotrzeć i których trudno leczyć - powiedział minister Hoie.

Według "Aftenposten" pilotażowy program leczenia w ramach którego uzależnieni będą otrzymywać heroinę ma ruszyć w 2020 lub 2021 roku. W programie mają brać udział lokalne władze Oslo i Bergen.

Zmiany w podejściu do osób uzależnionych od narkotyków podzieliły koalicję rządzącą krajem. Zwolennikami bardziej liberalnego podejścia do uzależnionych byli politycy centroprawicowej Partii Konserwatywnej. Przeciwne stanowisko zajmowali politycy populistycznej Partii Postępu.

- Uzależnieni powinni być traktowani z szacunkiem i leczeni, a nie karani i potępiani - mówił minister w marcu. - Odchodzimy od podejścia w naszym myśleniu (o problemie), które można by nazwać moralistycznym - dodał. 

W 2015 roku współczynnik liczby osób, które zmarły w wyniku przedawkowania narkotyków wynosił w Norwegii 80 osób na milion. Gorzej pod tym względem wypadły jedynie Estonia i Szwecja.

Źródło: thelocal.no
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA