fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sąd zdecydował, że Berlusconi znów mógłby być premierem

AFP
Włoski sąd cofnął zakaz zajmowania stanowisk pochodzących z wyboru orzeczony wobec premiera Włoch Silvio Berlusconiego - podają włoskie media. To otwiera Berlusconiemu, trzykrotnemu premierowi Włoch, możliwość powrotu do polityki.

O decyzji sądu poinformowano w momencie, gdy Ruch Pięciu Gwiazd i prawicowa Liga zaczęły zbliżać się do porozumienia ws. koalicji, które utorowałoby drogę do powstania nowego rządu.

"Corriere Della Sera" poinformowała, że sąd w Mediolanie nakazał natychmiastową "rehabilitację" Berlusconiego, która "anuluje wszystkie efekty" skazania go za przestępstwa podatkowe w 2013 roku - w tym zakaz zajmowania stanowisk publicznych pochodzących z wyboru.

W efekcie 81-letni Berlusconi mógłby ubiegać się o stanowisko premiera w przypadku załamania się rozmów koalicyjnych i rozpisania nowych wyborów parlamentarnych.

Początkowo zakaz zajmowania stanowisk publicznych przez Berlusconiego miał upłynąć dopiero w 2019 roku. "Corriere Della Sera" zauważa, że sąd zajął się ponownie sprawą Berlusconiego miesiąc wcześniej, niż początkowo planowano.

Forza Italia Berlusconiego wchodziła wraz z Ligą w skład koalicji, która zdobyła 37 proc. głosów w wyborach z 4 marca. Z kolei Ruch Pięciu Gwiazd zdobył w tych wyborach niemal 33 proc. głosów.

Ruch Pięciu Gwiazd nie chciał tworzyć rządu wraz z Berlusconim domagając się, by Liga zerwała negocjowała powstanie nowego gabinetu bez udziału koalicjanta.

W środę Berlusconi dał zielone światło Lidze na prowadzenie negocjacji koalicyjnych bez jego ugrupowania.

Źródło: thelocal.it
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA