fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Dezubekizacja dotknie "Orły Górskiego"

Fotorzepa, Przemysław Wierzchowski
Zawodnicy reprezentacji prowadzonej przez Kazimierza Górskiego zostaną objęci ustawą dezubekizacyjną. W czasie piłkarskiej kariery byli zawodnikami milicyjnych klubów.

Część zawodników piłkarskiej reprezentacji Polski w czasach PRL na co dzień występowała w klubach tzw. pionu gwardyjskiego. Były to m.in.: Polonia Bydgoszcz, Olimpia Poznań, Błękitni Kielce, Gryf Słupsk, Gwardia Warszawa, Wisła Kraków czy Arkonia Szczecin. 

Teraz piłkarze tych zespołów zostaną objęci ustawą dezubekizacyjną. Wśród nich jest Kazimierz Kmiecik, były piłkarz krakowskiej Wisły. Z reprezentacją Polski wywalczył złoty medal igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Cztery lata później zdobył srebro w Montrealu. 

- Liczę, że to się wyjaśni. To się musi wyjaśnić. Liczę, że decyzje zostaną zmienione. Muszą dojść do tego wniosku - mówi Kmiecik w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Były reprezentant kraju za medal olimpijski otrzymuje specjalny dodatek. Otrzymuje go każdy medalista po ukończeniu 40. roku życia. Obecnie wynosi on 2620 złotych.

Ustawa obejmie również wdowy po reprezentantach kraju. W takiej sytuacji jest Urszula Norkowska, żona Mariana Norkowskiego. Występował w latach 50. i 60. w Polonii Bydgoszcz. 

- To idzie jak walec. Mam decyzję Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA o obniżce. Wszyscy dawni żużlowcy i piłkarze w Polonii tak mają, bo wszyscy byliśmy zatrudnieni na mundurowych etatach - mówi dziennikowi były szef żużlowej Polonii Leszek Tillinger.

Ustawa dezubekizacyjna

Tzw. ustawa dezubekizacyjna obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. zlikwidowano Służbę Bezpieczeństwa, a utworzono Urząd Ochrony Państwa). Na jej mocy od października emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS (w 2015 r. emerytura wynosiła ok. 2 tys. zł brutto, renta - ok. 1,5 tys. zł, renta rodzinna - ok. 1,7 tys. zł). Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy ma sprawdzać Instytut Pamięci Narodowej. W połowie lipca br. IPN poinformował PAP, że ok. 50 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL może mieć obniżone emerytury i renty na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej. W przypadku tylu osób IPN potwierdził dotychczas, że pełniły służbę na rzecz totalitarnego państwa. 

Wśród wymienionych w ustawie cywilnych i wojskowych instytucji i formacji, w których służbę uważa się za służbę na rzecz totalitarnego państwa, znalazły się: Resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego, a także jednostki organizacyjne podległe tym instytucjom.

Źródło: Gazeta Wyborcza
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA