fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT 2016: fiskus chce za wszystkich wypełniać zeznania roczne

Fotorzepa, Radek Pasterski
Pracownicy mogą zlecić skarbówce rozliczenie PIT. Wynajmujący i przedsiębiorcy zrobią to najwcześniej za rok.

Najprostszy, najszybszy i najpewniejszy sposób rozliczenia. Tak Ministerstwo Finansów reklamuje PIT-WZ, czyli elektroniczny wniosek o wypełnienie zeznania rocznego przez urzędników. Można go składać od 15 marca. Ten przywilej przysługuje jednak tylko niektórym.

– Fiskus wypełni zeznanie roczne i obliczy PIT pracownikom, zleceniobiorcom, wykonującym dzieło, emerytom i rencistom. I korzystającym tylko z niektórych ulg: na dzieci i rehabilitacyjnej – tłumaczy Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. – Pozostali, np. przedsiębiorcy czy zarabiający na najmie (w tym ryczałtowcy), muszą się rozliczać sami. Skarbówka nie wypełni także zeznania odliczającym darowizny albo wydatki na internet.

Plany na przyszły rok

Dla tych, którzy nie lubią sami liczyć podatku, mamy jednak dobrą wiadomość. Ministerstwo Finansów chce poszerzyć krąg osób, które skorzystają z możliwości elektronicznego wypełnienia zeznania przez urzędników. Planuje to zrobić od 1 stycznia przyszłego roku. PIT-WZ mają składać korzystający z wszystkich ulg, wynajmujący i być może także przedsiębiorcy.

Ułatwienie się przyda

– Każde ułatwienie dla przedsiębiorców jest mile widziane, dlatego warto także im dać taką możliwość – mówi Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.

– We wniosku o sporządzenie zeznania prowadzący firmę i tak będzie musiał wpisać przychody i koszty, fiskus przecież nie zna ich wysokości. A wynajmujący rozliczający się ryczałtem przychód – mówi Grzegorz Gębka. – Skarbówka może natomiast wyliczyć podatek i porównać z wpłaconymi w trakcie roku zaliczkami.

– Oczywiście prowadzący działalność gospodarczą najwięcej problemów podatkowych mają w trakcie roku, podczas księgowania przychodów i kosztów. I tu przede wszystkim przydałyby się uproszczenia. Część przedsiębiorców na pewno jednak chętnie skorzysta z możliwości wypełnienia zeznania i obliczenia PIT przez urzędników – dodaje Agnieszka Durlik.

Podatnicy mogą też, już od 2015 r., korzystać z innej formy pomocy urzędników przy wypełnianiu zeznania, tzw. PFR. Ta możliwość także jednak nie dotyczy przedsiębiorców czy wynajmujących.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA