fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

RPO: Gminy blokują zagospodarowanie nieruchomości

Fotorzepa, Robert Gardzin?ski Robert Gardzin?ski
Blokowanie inwestycji na działkach, dla których musi być obowiązkowo uchwalony miejscowy plan, może naruszać konstytucję.

Właściciele nieruchomości, którzy latami nie mogą ich zagospodarować, skarżą się rzecznikowi praw obywatelskich. Zgodnie bowiem z art. 62 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeżeli wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczy obszaru, w odniesieniu do którego istnieje obowiązek sporządzenia miejscowego planu, postępowanie administracyjne w sprawie wydania warunków zawiesza się do czasu uchwalenia tego planu.

Obowiązek sporządzenia miejscowego planu przewidują zaś przepisy szczególne, między innymi ustawa o ochronie zabytków, o lecznictwie uzdrowiskowym, prawo lotnicze etc. Pierwsza z tych ustaw przewiduje np., że miejscowy plan trzeba uchwalić dla terenów, na których ma powstać w przyszłości park kulturowy. Druga z kolei ustawa przewiduje obowiązkowy plan dla strefy „A" uzdrowiska.

Rzecznik praw obywatelskich rozumie, że art. 62 ust. 2 ustawy ma chronić ważne wartości, takie jak walory uzdrowiskowe czy krajobraz kulturowy. Niemniej stosowanie tego przepisu w praktyce prowadzi do tego, że gminy latami nie uchwalają planów. Nie wydają też warunków zabudowy.

W efekcie blokują zagospodarowanie nieruchomością. W skrajnych przypadkach takie zamrożenie inwestycji potrafi być nawet bezterminowe.

W związku z tym RPO uważa, że przepis może naruszać konstytucję. Zwrócił się więc do ministra rozwoju i infrastruktury o wprowadzenie stosownych zmian w przepisach. W tej chwili w resorcie trwają prace nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jest więc okazja do zmodyfikowania jej art. 62 ust. 2.

Najlepiej byłoby, gdyby przepis przewidywał maksymalny okres zawieszenia wydawania warunków zabudowy i obligował gminy do niezwłocznego uchwalania tych planów. Warto się także zastanowić nad rekompensatami dla właścicieli nieruchomości, którzy latami czekają na uchwalenie planu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA