fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Barcelona: Ochroniarze na El Prat wznawiają strajk

Bloomberg
Pracownicy kontroli bezpieczeństwa na lotnisku w Barcelonie postanowili wznowić strajki protestacyjne przeciw ukaraniu i zwolnieniu 4 kolegów po strajkach w lipcu i sierpniu

Zgromadzenie załogi w El Prat de Llobregat, w którym głosowało 115 pracowników na 350 zatrudnionych postanowiło jednogłośnie wznowić akcje strajkowe 8 września, które będą odbywać się co piątek w dwóch przedziałach czasowych — od 10.30 do 11.30 i od 18.30 do 19.30.

Rzecznik komitetu strajkowego Juan Carlos Gimenez poinformował, że czas trwania akcji protestacyjnych i ich częstotliwość mogą ulec zwiększeniu, jeśli pracodawca nie cofnie sankcji wobec zatrudnionych, ukaranych za niedotrzymanie wymogów minimalnego świadczenia usług. Dwóch z nich zwolniono, dwóch innych przeniesiono. Wyjaśnił też, że w głosowaniu było wymagane quorum, bo 60 pracowników jest na urlopach, 40 na zwolnieniach.

Załoga Eulen zawiesiła strajki po zamachach w Barcelonie i Cambrils.

Drugą falę strajków ogłoszono na kilka dni przed przedstawieniem przez wyznaczonego przez państwo mediatora Marcosa Pena orzeczenia w postępowaniu arbitrażowym, dotyczącego sporu pracowniczego, który wywołał pierwszą falę strajków. Wtedy żądano poprawy warunków pracy, zwiększenia zatrudnienia i podwyżek. Po mediacji władz Katalonii pracodawca zaproponował podwyżkę po 200 euro w 12 wypłatach poborów, ale to nie przekonało pracowników Eulen.

Gimenez powtórzył, że załoga nie uzna orzeczenia arbitrażowego, bo w jej rozumieniu nie doszło do żadnego incydentu podczas pierwszej fali częściowych strajków, które uzasadniałyby je. Załoga zamierza zwrócić się do Sądu Najwyższego, bo uważa, że naruszono jej prawa pracownicze.

Do nowych strajków pracowników Eulen w Barcelonei mogą dojść w połowie września inne na 46 lotniskach hiszpańskich zarządzanych przez AENA, zapowiedzianych przez związki zawodowe na znak protestu przeciwko brakowi postępów w negocjowaniu układu zbiorowego pracy dla 8200 pracowników AENA i jej firmy matki, urzędu nawigacji ENAIRE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA