fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Sylwester online. Opery, filharmonie i teatry przygotowały gale i premiery

„Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny
fot. TR Warszawa
Najważniejsze opery i filharmonie zapraszają na wieczory sylwestrowe do sieci. Teatry proponują streaming spektakli.

Gala Sylwestrowa w warszawskiej Operze Narodowej wypełniona będzie muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta i Gioachina Rossiniego. Wystąpią sopranistki Izabella Kłosińska oraz Olga Pasiecznik, a także Andrzej Filończyk (baryton) i Tomasz Kumięga (baryton). Towarzyszyć im będzie orkiestra i chór pod batutą dyrektora muzycznego, maestra Patricka Fournilliera. Wykonają między innymi motywy z „Wesela Figara”, „Cyrulika sewilskiego”, „Cosi fan tutte”, „Włoszki w Algierze” i „Don Giovanniego”.

Zaprasza Orkiestra Filharmonii Narodowej. W programie znajdą się utwory Straussów – Josefa i Johanna, ale także „Walc w starym stylu” Władysława Szpilmana. Finał uświetni polonez A-dur Fryderyka Chopina. Transmisja odbędzie się online, ale także na antenie radiowej Dwójki.

Opera Krakowska proponuje koncert „Kto śpiewa, jest wolny!”. Ważne miejsce w programie zajmie twórczość Ludwika van Beethovena, którego 250-lecie urodzin świętował w 2020 r. świat. Usłyszymy m.in. fragment z IX symfonii d-moll op. 125.

Narodowy Stary Teatr przygotował transmisję prapremiery „Jeńczyny” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki, zaś lubelski Teatr Osterwy na „Psie serce” Michaiła Bułhakowa w reżyserii Igora Gorzkowskiego.

TR Warszawa pokaże „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny, zaś Teatr Słowackiego w Krakowie – reinterpretację „Krakowiaków i górali” w wersji country Cezarego Tomaszewskiego. Teatr Powszechny poleca „Dobrobyt” Árpáda Schillinga.

Godne uwagi są dwa spektakle archiwalne Teatru Dramatycznego w Warszawie. Na jego stronie dostępne będzie bezpłatnie „Poskromienie złośnicy” Krzysztofa Warlikowskiego z Danutą Stenką, Małgorzatą Kożuchowską i Marcinem Dorocińskim, zaś „Wymazywanie” Thomasa Bernharda w inscenizacji Krystiana Lupy jest do obejrzenia w Ninateka.pl.

Na granie online zdecydował się też Kwadrat w Warszawie, który zaprasza na farsę Robina Hawdona „Ślub doskonały”. Grają Paweł Małaszyński, Andrzej Nejman, Marta Żmuda-Trzebiatowska i Katarzyna Glinka.

Na godz. 21 zaprasza stołeczne Buffo. Orkiestra Janusza Stokłosy wykona 100 polskich i światowych hitów w interpretacji zespołu Janusza Józefowicza.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA