fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Abp Wojda: Korzystajcie z sakramentów w dni powszednie

Abp. Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, przedłużył dyspensę dla wiernych od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach do 25 maja.
Archidiecezja Białostocka
- Dyspensa od udziału w niedzielnej mszy przedłużona do 25 maja - tak wynika z nowego zarządzenia abp. Tadeusza Wojdy, metropolity białostockiego.

- Przestrzeń wirtualna nie może zastąpić rzeczywistego uczestnictwa we mszy świętej, a jest sposobem przetrwania w postawie pragnienia większego dobra, jakie daje realne bycie we wzajemnej wspólnocie miłości i sakramentów – tłumaczy metropolita białostocki.

Zawiesił on do odwołania organizowanie sakramentu bierzmowania, a I Komunie Święte - za zgodą proboszczów- mogą być organizowane indywidualnie lub w małych grupach.

Z powodu epidemii koronawirusa w marcu zostały wprowadzone znaczne ograniczenia związane z uczestnictwem w nabożeństwach czy mszach świętych.

Początkowo mogło w nich brać udział pięciu wiernych, a od 20 kwietnia – jedna osoba na 15 mkw. świątyni. Zwykle jest to kilkadziesiąt osób.

Pozostałym biskupi udzielili dyspensy namawiając do uczestnictwa w mszach transmitowanych w telewizji, radiu czy w internecie.

- Kolejne znoszenie przez organy państwowe ograniczeń epidemiologicznych pozwalają patrzeć z większą nadzieją na szybszą normalizację życia religijnego w naszych parafiach. Dziękujemy za to Panu Bogu, ale też i nie ustajemy w modlitwie, aby pandemia koronawirusa ustąpiła całkowicie – apeluje abp. Wojda w nowym rozporządzeniu.

Do 25 maja przedłużył on dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. A wierni biorący udział w liturgii powinni zachować obowiązujące przepisy sanitarne.

- Zachęcam do podjęcia wysiłku przywracania rzeczywistego życia sakramentalnego. Należy więc uczynić wszystko, co możliwe, aby wierni korzystali z mszy św. i innych sakramentów, w dni powszednie, w oczekiwaniu na decyzję, kiedy w niedzielę będzie można bez ograniczeń uczestniczyć w Eucharystii – prosi abp. Wojda.

W swoim zarządzeniu  przypomina, że dopuszcza się, na prośbę rodziców, możliwość organizowania I Komunii Świętej indywidualnej lub w małych grupach z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

- Decyzję w tej sprawie podejmuje miejscowy proboszcz w uzgodnieniu z rodzicami, uwzględniając aktualne przepisy sanitarne – podkreśla.

Do odwołania zawieszone zostało organizowanie sakramentu bierzmowania, a także wszystkie diecezjalne pielgrzymki zaplanowane do końca sierpnia.

W przyszłą niedzielę 17 maja, abp Wojda  zaleca, aby we wszystkich kościołach parafialnych archidiecezji została odprawiona msza św. w intencji dziękczynnej w 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II.

- Wszystkim wyrażam wdzięczność za podejmowane inicjatywy duszpasterskie, również te za pośrednictwem środków komunikacji społecznej, aby w tym trudnym czasie epidemii koronawirusa, zapewnić wiernym stały kontakt ze Słowem Bożym i uczestnictwo w życiu sakramentalnym – zakończył swoje zarządzenie metropolita białostocki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA