fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce - nowe dane. Przybyło więcej pacjentów z COVID-19 niż łóżek

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Liczba pacjentów z koronawirusem SARS-CoV-2 przebywających w polskich szpitalach rośnie nieprzerwanie od sześciu tygodni - wynika z danych resortu zdrowia.

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 31 811 osób. Liczba pacjentów wzrosła 42 dzień z rzędu, tym razem o 500. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano wzrost liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 4 693.

O 421 wzrosła liczba istniejących "covidowych" łóżek szpitalnych. Dla osób zakażonych koronawirusem pozostało 9 461 wolnych łóżek (22,9 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także:
Prof. Horban rekomenduje zakaz przemieszczania się i godzinę policyjną

Obecnie 3 143 osoby - o 50 więcej niż dzień wcześniej - wymagają respiratora. W ciągu tygodnia liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 20 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 870 wolnych respiratorów - 21,7 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Dziambor: Te wszystkie lockdowny nie mają żadnego sensu

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w czwartek, obecnie zasoby te wynoszą 41 272 łóżka i 4 013 respiratorów.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie ubyło 79 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów wzrosła o 2.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, w naszym kraju liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na koronawirusa wzrosła o 19,1 tys. i wynosi 468 310. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 33,3 tys.

Od środy liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 20,2 tys., w ciągu tygodnia - o 159,3 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 1 882 179 zakażonych.

Dowiedz się więcej: Niedzielski: Przyjdzie czwarta fala epidemii. Jej skala będzie mniejsza

Według danych z 31 marca, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 12,03 mln próbek pobranych od ponad 11,72 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 90,8 tys. próbek dziennie, najwięcej od początku epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 386 493.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA