fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Czechy proszą Rosję o szczepionki

AFP
Prezydent Czech Milos Zeman poinformował dziś rano, że wysłał do Władimira Putina list z prośba o dostawę szczepionek Sputnik V "w możliwie jak najkrótszym terminie".

Zeman przekazał, że prośbę tę wystosował w porozumieniu z premierem Andrejem Babisem.

Prezydent oświadczył, że do stosowania szczepionki Sputnik V w Czechach będzie niezbędny certyfikat.

- Oczywiście, będzie potrzebny. Ale niekoniecznie od Europejskiej Agencji Leków. Wystarczy mi certyfikat Czeskiego Państwowego Instytutu Kontroli Leków - powiedział Zeman.

Czechy rozpoczęły szczepienia 27 grudnia. Dotychczas szczepionki Moderny, AstraZeneki i Pfizera/BioNtechu otrzymało 644300 osób.

Wczoraj czeski resort zdrowia poinformował, że w wyniku Covid-19 zmarły 20194 osoby, a całkowita liczba potwierdzonych zakażeń wyniosła dotąd 1227595, co nieco ponaddziesięciomilionowe Czechy stawia na pierwszym miejscu na świecie pod względem zakażeń na milion mieszkańców.

W związku z trudną sytuacją epidemiczną od poniedziałku w Czechach będzie obowiązywać kolejny stan wyjątkowy, w którym zakazane będzie m.in. podróżowanie między powiatami, ponownie zamknięte zostaną przedszkola i żłobki, a także niektóre z otwartych dotąd sklepów detalicznych. Wyprowadzanie zwierząt musi być ograniczona do 500 m od miejsca zamieszkania, a ruch na powietrzu - w granicach gminy.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA