fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce: Liczba objętych kwarantanną przekroczyła 180 tysięcy

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Liczba zakażonych koronawirusem pacjentów wymagających respiratorów przebywających w polskich szpitalach spadła do 1 606 - podało Ministerstwo Zdrowia. Wzrosła liczba wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 i liczba dostępnych respiratorów. Kwarantanną objęto ponad 180 tys. osób - najwięcej od 24 grudnia.

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowane w Polsce są 16 553 osoby. Od wtorku liczba pacjentów spadła o 306. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano spadek liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 504.

O 109 spadła liczba istniejących "covidowych" łóżek szpitalnych. Dla osób zakażonych koronawirusem pozostało 15 416 wolnych łóżek (48,2 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także: Hołownia: Ludzie dostają białej gorączki. Trudno się dziwić

Obecnie 1 606 osób - o 31 mniej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów spadła o 1,9 proc., w ciągu tygodnia nie zmieniła się.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostały 1 343 wolne respiratory - 45,5 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Dworczyk: Jeszcze w tym roku zapanujemy nad wirusem

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w środę, obecnie zasoby te wynoszą 31 969 łóżek i 2 949 respiratorów.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie przybyło 197 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów wzrosła o 32.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, w naszym kraju liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na koronawirusa wzrosła o 11,2 tys. i wynosi 180 854. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 18,3 tys. Ostatni raz liczba objętych kwarantanną była wyższa 24 grudnia.

Nadzorem epidemiologicznym objęto 5,6 tys. osób (dobowy wzrost o 34, tygodniowy spadek o 292).

Od wtorku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o blisko 9 tys., w ciągu tygodnia - o 59,3 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 1 147 123 zakażonych.

Dowiedz się więcej: Wiceminister: Amantadyna działa skutecznie na COVID

Według danych z 12 stycznia, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 7,71 mln próbek pobranych od ponad 7,44 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 48,1 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys., a w tygodniu kończącym się 28 grudnia była niższa niż 24 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 217 063.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA