fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Turcja kupuje S-400. USA nie wyszkolą ich pilotów

Myśliwiec F-35
materiały prasowe
Stany Zjednoczone nie będą przyjmować więcej tureckich pilotów, którzy mieli trenować na myśliwcach F-35 - informują nieoficjalnie amerykańscy urzędnicy. To wyraźny sygnał, że Waszyngton nie godzi się na zakup przez Ankarę rosyjskiego sprzętu wojskowego.

Turcja planuje kupić od Amerykanów myśliwce F-35, a od Rosjan systemy przeciwrakietowe S-400.

W ubiegłym tygodniu rzecznik tureckiego MSZ Hami Aksoy powiedział, że harmonogram dostaw rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej przebiega zgodnie z planem. Odrzucił doniesienia mówiące o tym, że Ankara dokonuje opóźnienia dostaw z powodu zastrzeżeń ze strony USA.

Domaganie się przez USA wycofania się przez Turcję z zakupu rosyjskich systemów rakietowych S-400 jest nie do zaakceptowania. Moskwa postrzega tę umowę jako fakt dokonany - powiedział.

Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że Turcja nie może dokonać obu zakupów. Jednocześnie unikano do tej pory podjęcia kroków, które miałyby powstrzymać Turcję przed zakupem. 

Oficjalnie nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie wstrzymania szkoleń pilotów w bazie lotniczej Luke Air Force Base w Arizonie. Obecnie szkoli się tam czterech pilotów. 

Dwaj amerykańscy urzędnicy powiedzieli w rozmowie z agencją Reutera powiedzieli, że Waszyngton może jeszcze zmienić decyzję w sprawie szkolenia tureckich pilotów.

Turcja zainteresowana jest zakupem 100 myśliwców. Kontrakt kosztowałby 9 mld dolarów.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA