fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Putin ułatwia Ukraińcom zostawanie Rosjanami. Kijów protestuje

AFP
Ukraiński MSZ zaprotestował przeciwko dekretowi prezydenta Rosji Władimira Putina, który ułatwia uzyskiwanie obywatelstwa Rosji przez mieszkańców wschodniej Ukrainy (chodzi o okręgi Doniecka i Ługańska).

"Ukraiński MSZ zdecydowanie potępia próby podejmowane przez rosyjskie władze mające na celu przyspieszenie przyznawania obywatelstw wszystkim mieszkańcom regionów Doniecka i Ługańska, którzy są obywatelami Ukrainy" - podał w komunikacie ukraiński MSZ.

"Posunięcie Rosji oznacza jawną ingerencję w wewnętrzne sprawy Ukrainy, niepodległego i suwerennego państwa, i stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa całego kontynentu europejskiego" - czytamy w komunikacie ukraińskiego MSZ.

Ukraiński MSZ wskazał też, że Kijów nie będzie aprobował tego typu dekretów ws. obywatelstwa i zwróci się do swoich partnerów, aby nie uznawały przyznanych na jego mocy paszportów i zaostrzyły sankcje wobec Rosji.

24 kwietnia prezydent Putin podpisał dekret, który ułatwia przyznawanie obywatelstwa mieszkańcom konkretnych regionów południowo-wschodniej Ukrainy (chodzi o tereny, na których trwa konflikt Ukraińców z prorosyjskimi separatystami).

W dekrecie czytamy, że decyzja Putina miała na celu "ochronę praw człowieka i wolności" mieszkańców tych regionów.

17 lipca Putin podpisał kolejny dekret rozszerzający procedurę przyspieszonego przyznawania obywatelstwa dla wszystkich mieszkańców regionów donieckiego i ługańskiego.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA