fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

W Warszawie wciąż brakuje biur

Walter Herz
Stołeczny rynek biurowy jest daleki od nasycenia. Współczynnik pustostanów jest najniższy od od 2012 roku - podaje firma doradcza Knight Frank.

- Najemców wybierających prestiżowe biurowce na swoją siedzibę nie odstrasza nawet wzrost czynszów wywoławczych - mówią eksperci Knight Frank. - Zasoby biurowe w stolicy Polski na koniec I połowy tego roku wynosiły już 5,5 mln mkw. Dziesięć wybudowanych biurowców dostarczyło ponad 80 tys. mkw. powierzchni biurowej. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku podaż nowych zasobów biurowych była ponaddwukrotnie większa (174 tys. mkw.). Największe oddane do użytku w tym roku inwestycje powstały na Woli i Mokotowie.

Z analiz Knight Frank wynika, że względnie niewielka podaż nowych biur w I połowie roku nie oznacza spadku aktywności deweloperów. - Największe inwestycje wciąż powstają - mówią eksperci. - Zakładając, że deweloperom uda się dotrzymać zakładanych terminów, do końca 2019 roku na rynek biurowy w Warszawie trafi jeszcze ponad 160 tys. mkw. powierzchni, a w 2020 roku - aż 400 tys. mkw. Trzy największe budowane biurowce są zlokalizowane na Woli i Śródmieściu. To Varso Place (114 tys. mkw.), The Warsaw Hub (76 tys. mkw.) i Mennica Legacy Tower (66 tys. mkw.).

Nowoczesne powierzchnie biurowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem najemców. - W II kwartale 2019 roku odnotowano rekordowo wysoki kwartalny popyt na poziomie 266 tys. mkw., aczkolwiek całościowe wyniki za pierwsze półrocze (406 tys. mkw.) są porównywalne z analogicznym okresem 2018 roku - wynika z analiz.

- Drugi kwartał 2019 pokazuje, że rośnie liczba umów pre-let. W pierwszym kwartale stanowiły one 17 proc. całkowitego popytu, a w drugim ich udział wzrósł do 32 proc. - mówi Bożena Garbarczyk, starszy konsultant z działu badań rynku w Knight Frank. - Wynika to z faktu, że maleje dostępność powierzchni biurowej do wynajęcia od zaraz, a tym samym wiele projektów już na etapie budowy jest bardzo dobrze skomercjalizowanych - komentuje .

- Dobrze skomunikowane i zlokalizowane w wyróżniającym się obiekcie nowoczesne biuro to "benefit" dla pracowników, o których walczą firmy, a jednocześnie jedno z narzędzi kreowania prestiżowego wizerunku organizacji - dodaje Karol Grejbus, dyrektor działu reprezentacji najemcy w firmie Knight Frank. - W dalszym ciągu największym zainteresowaniem wśród najemców cieszyły się strefy Centrum, Centralny Obszar Biznesu i Służewiec.

Zainteresowanie najemców powierzchnią biurową w stolicy potwierdza najniższy od 2012 współczynnik pustostanów, który na koniec czerwca spadł do 8,5 proc. Dla porównania w analogicznych okresach 2018 i 2017 roku wyniósł odpowiednio 11,1 i 13,9 proc. W połowie tego roku najwięcej wolnej powierzchni biurowej było na Służewcu – 204 tys. mkw., a w strefach centralnych - 122 tys. mkw.

- Od początku roku obserwujemy nieznaczny wzrost stawek wywoławczych w najlepszych lokalizacjach. Z naszych danych wynika, że czynsze wywoławcze w prestiżowych inwestycjach Centralnego Obszaru Biznesu wynoszą 20-25 euro za mkw. miesięcznie - podaje Bożena Garbarczyk. - W pozostałych lokalizacjach centralnych wahają się od 15 do 22 euro, a w strefach pozacentralnych - od 10 do 15 euro za metr.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA