fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

PKP Cargo wypłaci premie

Fotorzepa
Pracownicy spółki otrzymają premie za IV kwartał i gratyfikację z okazji Święta Kolejarza. Według zarządu dodatkowe nagrody nie będą miały wpływu na prognozowane wyniki grupy.

Zarząd PKP Cargo zawarł porozumienie ze związkami zawodowymi działającymi w firmie. Na jego mocy w spółce zostanie uruchomiony pilotażowy program wypłaty kwartalnej premii zadaniowej za IV kwartał tego roku. Oszacowano, że przy pełnej realizacji założonych celów, wartość dodatkowych wypłat dla pracowników wyniesie około 29,3 mln zł. Dodatkowo, na podstawie porozumienia zawartego 15 czerwca 2018 r., zwiększeniu ulegnie wysokość gratyfikacji z okazji Święta Kolejarza. W tym przypadku muszą jednak jeszcze zostać potwierdzone szacunkowe wyniki grupy kapitałowej za III kwartały tego roku. Jeśli będą zgodne z przewidywaniami, to dodatkowe wypłaty z okazji Święta Kolejarza wpłyną na tegoroczne wyniki finansowe PKP Cargo w kwocie około 13,9 mln zł.

Jednocześnie zarząd spółki informuje, że po uwzględnieniu dodatkowych wypłat dla pracowników, prognozowany poziom EBITDA grupy kapitałowej na 2018 r. nie będzie niższy niż 904,8 mln zł, czyli tak jak szacowano to wcześniej. Również pozostałe prognozy zachowują swoją aktualność. W sierpniu spółka podała m.in., że w tym roku przetransportuje koleją 121,8 mln ton ładunków i uzyska 49,7-proc. udział w polskim rynku przewozów według tzw. pracy przewozowej.

Z wstępnych danych za III kwartały wynika, że grupa PKP Cargo wypracowała 3,84 mld zł przychodów, co było wynikiem o 11 proc. lepszym od zanotowanego rok wcześniej. Poprawa sprzedaży wynikała przede wszystkim z rosnącej ilości przewożonych towarów. Firmy z grupy PKP Cargo przetransportowały o ponad 2,5 mln ton więcej ładunków niż przed rokiem, czyli łącznie 90,6 mln ton. Jednocześnie pod kontrolą pozostały koszty, które wzrosły jednie o 6 proc., czyli do 3,56 mld zł. To spowodowało znaczący wzrost zysków grupy. Wynik EBITDA wyniósł 701,6 mln zł, a czysty zarobek 194,2 mln zł. Tym samym rok do roku wzrosły odpowiednio aż o 32 proc. i o 275 proc.

Opublikowane informacje na temat porozumienia zawartego ze związkami zawodowymi nie mają dziś większego wpływ na notowania akcji PKP Cargo. Na otwarciu sesji ich kurs wyniósł 41,6 zł, co oznaczało spadek o 0,5 proc. Również w kolejnych minutach oscylował w pobliżu wtorkowego zamknięcia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA