fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Chiny: Autobus wpadł do leja krasowego. Nie żyje sześć osób

AFP
Co najmniej sześć osób zginęło, a 16 zostało rannych po tym, jak w mieście Xining w środkowych Chinach autobus wpadł do leja krasowego.

Do incydentu doszło w poniedziałek wieczorem przed szpitalem w Xining, w stolicy prowincji Qinghai.

Zdjęcia z kamer przemysłowych pokazują eksplozję w leju krasowym krótko po tym, jak wpadł do niego autobus. Materiał pokazuje moment, w którym ludzie czekający na przystanku zmuszeni są do ucieczki, gdy ziemia pod pojazdem zaczyna się zapadać. Wiele osób, które starały się pomóc pasażerom autobusu, również wpadło do leja, gdyż ten się rozszerzał. Według państwowych mediów ma on prawie 10 metrów średnicy.

 

Nie jest jasne, ile osób było w autobusie w momencie zdarzenia.

W ostatnich latach w Chinach odnotowano kilka tego śmiertelnych wypadków tego rodzaju. Często obwinia się za nie prowadzenie prac budowlanych w szybkim tempie. 

W 2018 roku cztery osoby zginęły po otwarciu się leja krasowego na ruchliwym chodniku w mieście Dazhou w południowo-zachodnich Chinach. W 2013 roku do podobnego incydentu doszło także w mieście Shenzhen. Zginęło wówczas pięć osób.

Lej krasowy to zwykle naturalna forma ukształtowania powierzchni ziemi - okrągłe lub eliptyczne zagłębienie terenu, o głębokości zazwyczaj mniejszej niż średnica, często z podziemnym odwodnieniem. Jego średnica może się wahać od kilkudziesięciu centymetrów do kilkuset metrów. Leje krasowe mogą się formować stopniowo bądź pojawiać się nagle. Występują na całym świecie. 

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA