fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Aukcja w Christie's: Miniaturowa wersja arcydzieła z Luwru na sprzedaż

"Odaliska" trafi na aukcję w kwietniu 2021 roku
AFP
Dom aukcyjny Christie's wystawi na sprzedaż niezwykły i cenny obraz Jean-Auguste-Dominique Ingresa pod tytułem "Odaliska". Jest on częścią ogromnej kolekcji znanej amerykańskiej filantropki Jayne Wrightsman.

Aukcja odbędzie się w kwietniu 2020 roku, ale już teraz uznana została za jedno z najważniejszych wydarzeń na światowym rynku sztuki.

Jayne Wrightsman, która zmarła w kwietniu 2019 roku w wieku 99 lat, zgromadziła ogromna kolekcje niezwykłych dzieł sztuki. Poza "Odaliską" Ingresa, która została wyceniona na 700 tys. - 1 mln dolarów, na sprzedaż trafia także m.in. portret naturalnych rozmiarów króla Francji Karola IX autorstwa François Cloueta (800 tys.-1,2 mln dolarów).

"Odaliska" z kolekcji Wrightsmanów jest mniejszą, bardziej intymną wersją obraz u "Grande Odalisque", który znajduje się w paryskim Luwrze.

Dom aukcyjny Christie's szacuje, że aukcja przyniesie w sumie około 8 mln dolarów. Cała suma ma trafić do organizacji charytatywnej.

Wszystkie przedmioty, które trafią na sprzedaż znajdowały się w prywatnych domach Jayne Wrightsman oraz jej męża Charlesa w Nowym Jorku i Palm Beach na Florydzie. Część kolekcji - m.in. obrazy Antoona van Dycka, Théodore Géricaulta i Georges'a Seurata - od lat dla znajduje się w nowojorskim Metropolitan Museum of Art i są prezentowane na oddzielnej wystawie pod tytułem The Wrightsman Galleries for French Decorative Arts.

W skład kolekcji Wrightsmanów wchodzą nie tylko obrazy, ale także rzeźby, meble, ceramika - w tym zabytkowa porcelana z Chin, dywany oraz wyroby ze srebra.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA