fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Największy meksykański producent cementu nie chce budować muru Trumpa

Bloomberg
Wygląda na to, że niektóre pieniądze jednak brzydko pachną. Jednak Cemex zostawia sobie furtkę.

Międzynarodowa spółka Cemex, największy producent cementu w Meksyku, jasno deklaruje, że nie zamierza wprost brać udziału w budowie muru oddzielającego Meksyk od Stanów Zjednoczonych.

- Chciałbym wyrazić się jasno: Cemex nie zamierza brać udziału w budowie muru – powiedział Rogelio Zambrano, prezes zarządu spółki.

Oznacza to, że Cemex, obecny także w Polsce, cementowy gigant nie jest zainteresowany kontraktami na dostawy cementu na budowę zaplanowanego przez prezydenta Donalda Trumpa muru mającego powstrzymać nielegalną imigrację z Meksyku do USA.

Jednak koncern nie zamierza pozbawiać się całkowicie ewentualnych profitów płynących z tak dużego projektu infrastrukturalnego. Już 2 marca, Cemex zapowiadał, że jeżeli jego klienci będą potrzebowali cementu, to sprzeda im go niezależnie od tego, czy będzie on wykorzystany do budowy muru czy też nie. Firma nie zamierza więc wprost brać udziału w przetargach, ale zostawia sobie furtkę w postaci zaopatrywania przedsiębiorstw budujących mur. Według CNN brak jest informacji, czy ktokolwiek zamówił lub zamierza zamawiać materiały budowlane na budowę muru w Cemeksie.

Warto przypomnieć, że minister spraw zagranicznych Meksyku Luis Videregay, mówił niedawno o tym, że budowa muru to dla firm „test sumienia" i że interes narodowy powinien mieć pierwszeństwo przed zyskiem.

Amerykańskie firmy nie mają takich problemów. Wiele z nich już wysłało zapytania przetargowe. Administracja Trumpa na razie wnioskowała o relatywnie niewielką kwotę miliarda dolarów na budowę muru. Analitycy wyceniają, że mur według pomysłu prezydenta USA może kosztować między 12 a 24 miliardy dolarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA