fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Nie żyje najstarszy trzymany w niewoli biały nosorożec

AFP
W ogrodzie zoologicznym w Nantes zmarł najstarszy biały nosorożec. 55-letnia Sana od 26 lat żyła we Francji.

Urodzona w 1964 roku w Parku Narodowym Umfolozi w RPA Sana została przetransportowana do Europy siedem lat później.

Nosorożec od tego czasu żył w kilku ogrodach zoologicznych w Niemczech. W 1993 roku Sana została przeniesiona do zoo w Nantes w zachodniej Francji. Obiekt został otwarty rok wcześniej.

Średnia długość życia białych nosorożców w środowisku naturalnym wynosi około 50 lat. W ostatnich latach swojego życia Sana wymagała specjalnej opieki ze strony pracowników zoo.

Nosorożec nie był w stanie turlać się w błocie. To ważne zachowanie, które pomaga nosorożcom utrzymywać temperaturę, chroni przed promieniami słonecznymi i odstrasza owady.

- Raz w tygodniu pokrywano ciało nosorożca zieloną gliną. Pomagało to skórze zachować nawilżenie i chroniło przed infekcjami - poinformowali przedstawiciele zoo.

Dorosłe białe nosorożce osiągają wagę do 2,5 tony. Zamieszkują tropikalne łąki i sawanny w RPA Botswanie, Kenii, Namibii, Eswatini, Zambii, Zimbabwe i Ugandzie.

Na wolności pozostało około 20 tys. południowych białych nosorożców, gatunku Sany. Nie ma już natomiast żadnego północnych białych nosorożców. Ostatni samiec - Sudan - zmarł w Kenii w ubiegłym roku.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA