fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Zmarł profesor, który wprowadził termin "globalne ocieplenie"

YouTube
Profesor Uniwersytetu Columbia, klimatolog Wallace Smith Broecker zmarł w poniedziałek w wieku 87 lat. Do powszechnego użytku wprowadził pojęcia "globalnego ocieplenia".

Profesor Wallace Smith Broecker o "globalnym ociepleniu" pisał w jednym z artykułów w 1975 roku. Przewidywał wzrost poziomu dwutlenku węgla w atmosferze, co doprowadziłoby do wyraźnego wzrostu temperatury.

- Wally był wyjątkowy, genialny i bojowy - powiedział profesor Uniwersytetu Princeton Michael Oppenheimer. - Widział on wyraźnie bezprecedensowe ocieplenie i jasno przedstawił swoje poglądy, nawet gdy niewielu było chętnych do słuchania - dodał naukowiec.

Broecker był pierwszą osobą, która rozpoznała to, co nazwał cyrkulacją termohalinową, czyli globalną cyrkulacją wód oceanów.

- Żyjemy w systemie klimatycznym, który może nagle przeskakiwać z jednego stanu do drugiego - mówił prof. Broecker w wywiadzie dla Associated Press w 1997 roku. - Bawimy się gniewną bestią, systemem klimatycznym, który jest bardzo wrażliwy - mówił.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA