fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Nowy objaw Covid-19: covidowe palce

Adobe stock
Charakterystyczne zmiany skórne u pacjentów chorych na Covid-19 zauważyli brytyjscy naukowcy. Covidowe palce przypominają odmrożenia.

Zespół naukowców prowadzących Covid Symptom Study przebadał 12 tys. osób, które przebyły Covid-19. Wśród pacjentów dostrzegli zmiany skórne, których, jak sami twierdzą, być może nie zauważyliby zimą, ponieważ wyglądem przypominają odmrożenia. Ponieważ jednak zmiany pojawiały się także późną wiosną i latem, przyjrzeli się im dokładnie i uznali, że mają związek z zakażeniem koronawirusem.

Zmiany te, to czerwonawe i fioletowawe wybrzuszenia, które częściej obserwuje się u dzieci i młodzieży niż u dorosłych. Zazwyczaj występują w późnej fazie choroby. Covidowe palce bywają bolesne, ale raczej nie swędzą, a gdy już znikną, skóra w miejscu ich wystąpienia zaczyna się łuszczyć. Jest to objaw występujący zarówno na palcach dłoni, jak i stóp. Czasem pojawia się także na piętach, rękach i nogach. Covidowe palce występują u około 8 procent chorych na COVID-19.

The International League of Dermatological Societies i The American Academy of Dermatology przeanalizowały dane 990 pacjentów z COVID-19 z 39 krajów. Badacze odkryli, że covidowe palce były objawem, który utrzymywał się u większości osób długo i bardzo długo: od 15 dni do nawet 130-150 dni.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA