fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Producenci mebli walczą o eksportowy rekord

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Polskie firmy właśnie spychają Włochów z trzeciego miejsca na globalnym rynku. W tym roku wartość ich produkcji ma wzrosnąć aż o 8 procent, do 50 miliardów złotych.

To kolejny rok sukcesów dla meblarzy znad Wisły. – W ciągu ostatnich 15 lat tylko 2–3 lata były chudsze – zauważa Michał Strzelecki, dyrektor biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM)

Choć ubiegłoroczne obroty branży przekroczyły 46 mld zł, to były nieco gorsze od zakładanych. Spodziewano się 10-proc. tempa wzrostu, a zanotowano wynik lepszy „tylko" o 7-proc. Wszystko popsuły rezultaty sprzedaży z końcówki roku. W IV kw. umocniła się złotówka. Za euro płacono ok. 4,15 zł, podczas gdy kilka miesięcy wcześniej – 4,5 zł. To istotne. Rodzimi producenci gros przychodów czerpią bowiem ze sprzedaży poza krajem. Eksport stanowi ok. 90 proc. całości obrotów. Tu też padł rekord. W 2017 r. przebiliśmy psychologiczną granicę 10 mld euro z zagranicznej sprzedaży.

Zakusy na podium

W tym roku mamy szansę na coś więcej – zajęcie miejsca na podium wśród globalnych eksporterów mebli. Na razie od lat pozostajemy na ciężko wypracow...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA