fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kulczyk stworzy w Polsce światowej klasy firmę IT

Wikimedia
Sebastian Kulczyk planuje przeznaczyć ok. 5 mld zł ze sprzedaży swoich udziałów w SABMiller na zakup aktywów koncernu piwowarskiego w Europie Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie w Polsce światowej klasy firmy IT.

Kulczyk Investments na sprzedaży 1,5 proc. akcji SABMiller, brytyjskiego producenta piwa i napojów bezalkoholowych, zarobił ponad miliard funtów (ok. 5 mld zł). Wartość udziałów KI znacząco obniżył nagły spadek kursu funta związany z decyzją Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej. Połowę swojego pakietu w SABMiller, wartą miliard funtów, grupa inwestycyjna sprzedała jednak już w kwietniu, dzięki czemu uzyskała z niej aż 5,5 mld zł.

Polski miliarder i prezes Kulczyk Investments Sebastian Kulczyk zdradził swoje plany inwestycyjne w wywiadzie udzielonym agencji Reuters. Pieniądze ze sprzedaży swoich ostatnich udziałów w SABMiller zamierza przeznaczyć m. in. na zakup aktywów koncernu piwowarskiego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z biznesem piwowarskim grupa KI jest związana już od 1993 r., kiedy to ojciec Sebastiana, Jan Kulczyk, który zmarł w ubiegłym roku, kupił znaczną część akcji Kompanii Piwowarskiej. Zapytany przez agencję Reuters, czy bierze pod uwagę zakup polskiej firmy, Kulczyk odparł: „To byłaby piękna historia, jeśli nasza inwestycja zatoczyłaby pełne koło... Znamy dobrze te aktywa, bo je budowaliśmy. Wiemy, jak nimi zarządzać, znamy rynek”.

Sebastian Kulczyk, wraz ze swoją siostrą Dominiką, z którą zarządza grupą Kulczyk Investments, nie planują jednak iść wyłącznie śladami wytyczonymi przez ojca, ale rozważają również inwestycje w zupełnie nowe branże, w tym nowe technologie. Jak zdradził Sebastian, mieszkający obecnie w Londynie, KI zamierza zainwestować przez najbliższe 4 lata kilkaset milionów złotych na stworzenie w Polsce firmy technologicznej, która mogłaby konkurować ze światowymi gigantami. - Mam ambicję stworzyć polską markę, która będzie rozpoznawalna na całym świecie - wyznał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA