fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Nagłe zmiany w Banku Światowym. Odchodzi prezes Jim Yong Kim

Jim Yong Kim, obecny prezes Banku Światowego
Bloomberg
Prezes Banku Światowego, Jim Yong Kim oświadczył, że 1 lutego złoży dymisję ze swego stanowiska, na trzy lata przed upływem swej kadencji. Informacja zaszokowała kraje członkowskie.

Bank Światowy potwierdził już doniesienia o tym, że jego obecny prezes rezygnuje niespodziewanie ze stanowiska. Jim Yong Kim ma złożyć dymisję 1 lutego tego roku, mimo iż do końca jego kadencji pozostało jeszcze trzy i pół roku.

Jim Yong Kim, Amerykanin o koreańskich korzeniach, został powołany do tej funkcji po raz pierwszy 1 lipca 2012 roku. Po zakończeniu pięcioletniej kadencji został ponownie wybrany na szefa Banku Światowego 1 lipca 2017 roku, przewodził więc instytucji przez ponad sześć lat. W wydanym przez siebie oświadczeniu nie podał przyczyny swojego nagłego odejścia, przyznał jednak, że podejmie teraz pracę w prywatnej firmie, w której „skoncentruje się na inwestycjach w infrastrukturę w krajach rozwijających się”.

Czytaj także: Bank Światowy: więcej OZE da korzyści gospodarce Polski 

Jego obowiązki z początkiem lutego przejmie Kristalina Georgiewa, bułgarska ekonomistka pełniąca dotychczas rolę dyrektora wykonawczego w Banku Światowym.

Informacja o nagłym odejściu Jim Yong Kima zaszokowała inwestorów Banku, na których składa się 189 krajów wspierających jego działalność, jak i cały sektor finansowy.

- To był wielki zaszczyt pełnić funkcję prezesa tak znakomitej instytucji, pełnej osób zaangażowanych z pasją w misję zakończenia skrajnego ubóstwa jeszcze w swoim życiu - podkreślił Jim Yong Kim.

Czytaj także: Szokujące prognozy Saxo Banku na 2019 rok 

- Bank Światowy jest szczególnie ważny w obecnych czasach, w których aspiracje ubogich rosną na całym świecie, a problemy takie jak zmiana klimatu, pandemie, głód i uchodźcy są coraz groźniejsze zarówno w swojej skali, jak i złożoności - dodał.

Jim Yong Kim jest z wykształcenia lekarzem i antropologiem. W 1982 r. ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Browna z wyróżnieniem. W latach 2009–2012 był prezesem Dartmouth College.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA